Как да изберете подходящата уеб камера
Уеб камерите претърпяха голяма еволюция от първата си поява преди повече от десет години. Когато сте изправени пред толкова голям избор е сериозно предизвикателство да установите коя е най-подходящата уеб камера за вас. Мегапиксели, HD... какво означават тези думи? И наистина ли имате нужда от всичко това?
Според повечето хора, най-важните показатели за една уеб камера са образът и качеството на звука.
Като цяло, уеб камерите с по-добро изпълнение, например тези с прецизни обективи и усъвършенстван софтуер, който неутрализира ехото и шума, са по-скъпи и дават по-добро преживяване. За да ви помогнем да изберете подходяща уеб камера, най-напред ще ви запознаем с обичайните ключови думи:
Мегапиксели: Този термин означава 1 милион пиксела или броят на точките в едно цифрово изображение. Обикновено повече мегапиксели означават, че уеб камерата ще пресъздава образи – снимки и видео клипове – с по-добра резолюция или контраст. Въпреки това обаче е много важно да знаете, че мегапикселите сами по себе си не са достатъчни за един добър високо качествен образ. Останалите характеристики на уеб камерата като обектива и механизма на фокусиране също играят съществена роля.
High-Definition (HD) видео: HD означава видео система, която е по-съвършена от стандартната. Много уеб камери вече имат HD, но това обикновено означава, че могат да пресъздават образи и да ги записват с HD видео на съответното място и компютър, а не да разпространяват HD видео по интернет. Това е така, защото интернет връзката в повечето случаи не e достатъчно добра, за да пренася с необходимата скорост всички данни, които HD изисква.
Видео конферентен разговор/ видео разговор: Видео разговорът представлява разговор между двама участници на различни места, които ползват интернет връзка, за да пренасят аудио и видео данни. Видео конферентният разговор е същото нещо, само че с повече от двама участници.
Повечето уеб камери имат вграден микрофон. Ако нямат, може би ще ви се наложи да си купите допълнително слушалки с микрофон, в противен случай няма да можете да разговаряте с останалите участници.
IM или InstantMessaging: Уеб камерите използват софтуерно приложение, наречено IM, с което можете да провеждате видео разговори. С IM приложенията като Skype и WindowsLiveMessengerIM приложение. Другият участник във видео разговора трябва да ползва същото IMSkype, вашият приятел или колега също трябва да ползва Skype.
VoIP: VoiceoverInternetProtocol – нарича се също така VoIP, IP телефония, интернет телефония, броудбанд телефония и VoiceoverBroadband – това е означение за гласовите разговори през интернет или друга IP-базирана мрежа. VoIP придоби голяма популярност заради ценовата ефективност за потребителите в сравнение с традиционните телефонни мрежи. VoIP услугите като цяло се предлагат от Video messaging приложенията като Skype безплатно или на доста ниска цена.
Автофокус или ръчни фокус настройки: Някои от най-новите уеб камери имат автофокус система, която позволява максимално фокусиране върху обекта – лицето на човек или визитката му и изобразяването му в центъра на рамката. Когато този обект се движи, уеб камерата автоматично проследява движението и фокусира отново образа абсолютно автоматично и бързо, елиминирайки неудобствата на ръчното фокусиране.
Хората, които много се движат по време на видео разговори, както и тези, които изпращат снимки или картинки или си правят снимки в близък план с уеб камерата си, трябва да си изберат камера с автофокус.
Интерактивен софтуер: Много уеб камери идват със софтуер, който предлага аватари, аксесоари за лицето и тапети за фон. Например LogitechVideoEffects дава възможност да се трансформирате в триизмерни анимационни герои (аватари) и да ползвате аксесоари като очила или смешни шапки. Това е страхотен начин да се забавлявате по време на видео разговор.
Пластмасов или стъклен обектив: Качеството на обектива е една от най-важните характеристики на уеб камерата, за които трябва да внимавате, защото той определя колко светлина – и съответно колко яснота и детайл на образа се улавя и се насочва към сензора на уеб камерата. Като цяло, стъклените обективи са по-добри от пластмасовите, защото пластмасовите често изкривяват образа.
За най-добро качество на образа, търсете уеб камера с качествен обектив. Logitech например използва оптикаCarlZeiss, компания общопризнат лидер във висококачествената оптика.
Софтуер за корекция на светлината: Добрите уеб камери често вървят в комплект с хардуерни и софтуерни технологии, които оптимизират видео настройките при слаба или неравномерна светлина.
Софтуер за корекция на звука: Качествените уеб камери имат технологии, които оптимизират разговорите. Уеб камери като LogitechQuickCamPro 9000 могат да намалят фоновия шум и да елиминират ехото и така значително да подобрят звука по време на видео разговор. И освен това, те могат да коригират неравномерната светлина.
Настолна или уеб камера за лаптоп:ако планирате да ползвате уеб камерата си предимно вкъщи, по-добре е да предпочетете настолна – има достатъчно форми и размери. Ако ползвате само лаптоп, разумно е да изберете уеб камера за лаптоп – тя е специално създадена за работа с преносими компютри. Обикновено тези уеб камери са по-компактни и имат приспособление за защипване за върха на дисплея на лаптопа.
Помнете. Винаги е добре да направите малко проучване преди да си купите уеб камера. Но когато вече сте запознати с ключовите думи, изборът става много по-бърз и лесен.
Кое прави една уеб камера по-добра от друга? Как можете да знаете коя е добра, коя – по-добра и коя – най-добрата? И колко ще ви струва? Със сигурност по-малко, отколкото си мислите.
Ако сте начинаещ във видео разговорите и искате да започнете с обикновена уеб камера на достъпна цена, стандартен обектив и вграден микрофон може да ви свършат работа. Такава можете да си намерите за по-малко от 50 долара (около 60 лева).
Ако сте готови да отделите повече средства, можете да си вземете уеб камера със стъклен обектив, усъвършенстван софтуер за корекция на звука и светлината за по-малко от 100 долара. Така ще можете да се порадвате на кристално чисти образ и звук, които ще променят представата ви за комуникация.
Ако често провеждате видео разговори и имате нужда от всички екстри, за вас е уеб камерата с оптика CarlZeiss, авто фокус, 2 мегапиксела сензор. Тогава вече ще се почувствате така, все едно другият участник в разговора е в същата стая. Най-добрата уеб камера може да е ваша за по-малко от 150 долара (около 184 лева).
Има толкова много варианти, че със сигурност някой от тях ще пасне на вашия вкус и потребности.
ОК. Имам уеб камера. А как да я използвам?
Вече знаете ключовите думи. Знаете за кои показатели да внимавате и кои да търсите. Взели сте си уеб камера, която ви харесва. А сега? Как да се свържете с любимия ви братовчед, който живее на другия край на света?
По-лесно е отколкото ви се струва на пръв поглед. Следвайте кратките инструкции и неусетно ще станете много добри във видео разговорите:
- Инсталирайте софтуера, който е дошъл с уеб камерата. Обикновено той е на диск в кутията на уеб камерата. Той ще се стартира веднага щом поставите диска в устройството.
- Ако няма да записвате видео клипове и да ги пращате по e-mail на приятели и колеги, трябва да инсталирате програма за безплатни и лесни видео разговори по интернет. Може би вече ползвате такава програма, например Skype, WindowsLiveMessenger, Yahoo! Messenger или AIM.
- Когато вече сте инсталирали програмата, изберете опцията за видео разговори. Например в YahooMessenger трябва да изберете “StartMyWebcam” от менюто “Messenger”. Изберете “InvitetoViewMyWebcam.” После посочете някой от вашия списък с контакти. Готово, можете да започнете видео разговор.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!