С траните от ЕС ще осигурят между 6500 и 7000 военни в разширения състав на ЮНИФИЛ, обяви френският външен министър Филип Дуст-Блази.
Те ще представляват близо половината от планираното увеличение на мироопазващите сили, уточни генералният секретар на ООН Кофи Анан след срещата си в Брюксел с първите дипломати от европейските държави.
Дислоцирането на частите обаче щяло да стане не по-рано от декември, прогнозираха участници в разговорите. Анан все пак заяви, че е окуражен и се надява този срок да бъде съкратен и операцията да отнеме не седмици, дни.
Международните сили ще имат право да отнемат незаконно притежаваното оръжие в "забранената зона" в Ливан, добави първият дипломат на Франция, която ще задържи командването им до февруари.
Според предложението на Кофи Анан след изтече мандатът на сегашния ръководител на мисията - френският ген. Ален Пелегрини, начело на ЮНИФИЛ ще застане Италия.
Генералният секретар на световната организация освен това напомни и за уверенията, че в ЮНИФИЛ ще се включат Малайзия, Индонезия и Бангладеш; водели се консултации и с Турция.
ЕС обаче бе под натиска от ООН да увеличи приноса си за мисията, защото Израел възрази срещу евентуално участие на трите азиатски страни, където ислямът е основна религия, а съществуването на еврейската държава не се признава.
Временните сили на световната организация в момента наброяват 2000 души, като световната организация иска в максимално кратък срок да бъде разположен авангард от около 3500 души.
Непосредствено преди началото на срещата Белгия оповести, че ще изпрати в Ливан над 300 военнослужещи, които впоследствие трябва да достигнат близо 400. Премиерът Ги Верхофстат обясни сериозния принос на страната си с факта, че "мирът в Близкия изток е абсолютна необходимост".
Международните мироопазващи сили в Ливан, известни като Временни сили на ООН в Ливан (UNIFIL), трябва да увеличат числеността си съгласно резолюцията на Съвета за сигурност.
По-рано през седмицата Италия изрази желание да оглави разширената мисия, участвайки с 2000 или 3000 войници.
Първоначално Франция бе обявила намерение да командва мисията и да участва с няколко хиляди свои войници, но после се отказа и съобщи, че ще прати само 200 сапьори в Ливан.
Снощи обаче френският президент Жак Ширак изненадващо оповести, че страната му ще подсили ЮНИФИЛ с 2000 военни.
Общо 13 държави вече обявиха как ще подпомогнат ЮНИФИЛ, пресмята "Франс прес".
Германският канцлер Ангела Меркел увери, че страната й ще участва със своя флот, който ще може да пресича доставки на оръжия по море.
Белгия ще изпрати на първо време 302 сини каски в Ливан, а после ще увеличи броя им до 394. Дания предлага да изпрати в региона три бойни кораба, а Испания - между 1000 и 1200 войници.
Великобритания няма да предостави сухопътни войски, но ще участва със специализирани части. Гърция с една фрегата, хеликоптер и специализирани сили.
В Ливан ще бъде изпратен скандинавски батальон от над 500 войници от Финландия, Норвегия и Швеция. Норвегия е готова да изпрати четири бойни катера, а Финландия - до 250 бойци.
Полша обеща около 500 войници, половината от които 250 предстои да заминат за Ливан и да се присъединят към намиращите се вече там 214 бойци.
Бангладеш е готова да изпрати два батальона (общо 1500 души), но очаква подробности около мандата им и условията на мисията им там.
Индонезия обеща 1000 военни и полицаи; Малайзия също предлага толкова. Непал изрази желание да изпрати най-малко един батальон.
САЩ пък поеха ангажимента да окаже логистична подкрепа на разширения състав на ЮНИФИЛ.
Според вицепремиера Ивайло Калфин решение за включване на страната ни в мисията ще отнеме поне месец-два.
Ливан е против разполагането на международни сили по ливанско-сирийската граница, коментира ливанският министър на информацията Гази Ариди.
Само ливанската армия е натоварена да контролира границите ни със Сирия и не може да става дума за разполагане на ЮНИФИЛ там, изтъкна ливанският министър.
Идеята за разполагане на сини каски по границата на Ливан със Сирия е на Израел и САЩ, припомни той и подчерта, че Бейрут не може да получава заповеди от никого.
Ариди уточни, че ливанското правителство е поискало само техническа помощ за контролирането на границите си със Сирия и че Германия е обещала да предостави на страната му средства за тези цели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!