"На прага сме на газова криза", твърди в интервю за "Труд" главният изпълнителен директор на "Булгаргаз холдинг" Любомир Денчев.
Съвсем реално сме на прага на газова криза, изчерпани са финансовите ресурси на "Булгаргаз", заявява Денчев. Като една от причините той посочва, че в продължение на година дружеството не получава цената, по която плаща газа.
С най-големи задължения от топлофикациите била софийската, длъжник е и "Кремиковци". Нашият интерес е "Кремиковци" да не се затваря, защото като търговско дружество ние се нареждаме на опашката от кредитори и на практика никакви пари не получаваме при фалит, обяснява Денчев пред изданието.
"Булгаргаз" пали фитила на държавата", коментира "Стандарт". Нарочената за социална политика на Константин Шушулов, председател на ДКЕВР, в крайна сметка доведе до тотално свиване на капиталовите разходи на "Булгаргаз", пише авторът. Според него единственият спасителен изход е ДКЕВР да утвърди цена на природния газ за четвъртото тримесечие на 2008 г. в размера, в който настоява "Булгаргаз".
Спасителният пояс за държавния монополист обаче ще е гилотина за останалата икономика - драстичното поскъпване обрича на гибел например топлофикационните дружества и химическата промишленост, отбелязва авторът.
"Дневник" научил, че ДКЕВР обмисля повишение от 1 октомври с повече от 15% на природния газ, като най-вероятно то ще е с 18%. Регулаторът ще ореже наполовина поисканото от "Булгаргаз" 36,5% увеличение.
"24 часа" съобщава за списък на богати хора, дължащи за парно по 20 хиляди лева, като се позовава на шефа на столичната топлофикация Петко Милевски. Списъкът с имената на богатите длъжници бил 20 страници, от днес щели да ги дават приоритетно на съд.
Директорите на четири топлофикации - София, Бургас, Плевен и Враца, поискали законови промени, за да не фалира парното. Ако дружествата фалират, енергетиката ще влезе в криза, вместо да изнасяме, ще внасяме ток, смятат те.
"ГЕРБ ще управлява със СДС или с БСП", прогнозира пред "Сега" Васил Тончев от социологическата агенция "Сова Харис". Според него е почти изключено някоя партия да има абсолютно мнозинство в следващия парламент.
Въпросът е ще има ли евентуални десни субекти, които да направят правителство с най-масово подкрепяната партия в момента - ГЕРБ, коментира Тончев и отбелязва, че най-вероятно е това да бъде СДС. Той допуска възможност, ако СДС не успее да влезе в парламента, да има коалиция между БСП и ГЕРБ.
За "Трудните дилеми на Борисов" разсъждава в материал за "Труд" проф. Кръстьо Петков. Според него пред Бойко Борисов стоят три дилеми. Първата е като какъв се афишира той - като водач на граждани или партиен лидер, втората била дали позитивна или негативна да е кампанията на ГЕРБ, а третата - на каква платформа да заложи - на рационална или популистка.
"Голямата ни политика се ражда от малкия егоизъм", коментира "Сега". Големите "политически процеси" у нас са движени все от малки, дребни и егоистични подбуди, затова всеки опит за политически анализ върху тях е обречен на неуспех, смята авторът.
"Лихвите по кредити ще се вдигнат с 0,5%", съобщава "24 часа". Според изданието банкери очакват нова вълна от покачване на лихвите по кредити като резултат от световната финансова криза.
Вестникът цитира и коментар на премиера Сергей Станишев. "На Уолстрийт, в Европа и Русия финансовата криза е много сериозна, слава богу, засега не засяга България", посочва той.
Това е потвърждение за правилността на финансовата ни политика. Упреквани сме били затова, че има прекомерен бюджетен излишък, това обаче е резерв на стабилността, който гарантира покупателната способност на хората, подчертава премиерът.
"Сега" продължава темата от първа страница с препоръката на икономисти и банкери сега да не се теглят кредити. Макар че кризата на финансовия пазар в САЩ няма да се отрази пряко и със същата сила на българската финансова система, най-добре е поне временно българите да се въздържат от теглена на кредити, тъй като се очаква лихвите по заемите да се покачват, е съветът на специалистите.
Според "Пари" експерти предричали последствия за българското стопанство година - година и половина след труса в САЩ. Наистина българската икономика е в по-малка степен зависима от американската, откъдето се зароди и финансовата криза, но от друга страна е силно обвързана с европейската, а признаците на рецесия се наблюдават именно в страните от ЕС, коментира изданието.
Българската държава все още не е получила парите си от смятаната за крайно неизгодна приватизация на БТК, научил "Труд". Става дума за около 78 млн. евро, които щатският инвестиционен фонд "Адвент интернешънъл" е трябвало да внесе при миналогодишната препродажба на телекома на друг американски фонд - "АIG Кепитъл Партнърс".
"Кабил е за прокуратурата, защото не изпълни обещанията към фермерите", твърди пред "Новинар" Димитър Зоров, председател на Националния млечен борд. В момента по-голямата част от мандрите си внасят мляко от други страни от ЕС, защото в България има недостиг на суровина, посочва Зоров.
"Живееше му се. Кита не планираше да умира", споделя пред "24 часа" Диана Димитрова, жената била най-близо до археолога Георги Китов през последните десетилетия. Ако трябва да направи филм за археолога, тя би избрала като акцент работата и забавлението, защото неговото забавление са били проучванията му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!