Б роят на арестуваните журналисти от интернет издания по света e надхвърлил броя на арестуваните от традиционните медии, съобщи Комитетът за защита на журналистите, цитиран от Франс прес.
Към 1 декември т.г. в затвори и арести са се намирали 125 журналисти. От тях 56 са собственици на блогове или главни редактори на интернет издания.
Втората най-голяма група - 53 души - включва журналисти от печатни медии. Останалите 16 са радио или телевизионни журналисти.
За втора поредна година Китай е страната, в която има най-много журналисти, които са арестувани или излежават присъди - 28. От тях 23-ма са журналисти от интернет издания.
В тази "класация" следват Куба с 21 журналисти в затвора, Мианма с 14, и Еритрея с 13, и Узбекистан с 6, посочва Комитетът за защита на журналистите.
Базираната във Франция организация за защита на правата на медиите "Репортери без граници" обяви лишения от свобода кубински журналист Рикардо Гонсалес Алфонсо за
"Репортер на годината".
Наградата беше присъдена на кубинския дисидент "за това, че е съдействал за оцеляването на свободната преса в Куба", се казва в съобщение на уебсайта на организацията.
Гонсалес беше арестуван през март 2003 г. заедно с още 26 журналисти дисиденти и получи присъда от 20 години затвор по обвинение, че бил "платен агент на САЩ" и че "подривал независимостта и териториалната цялост на Куба".
"Репортери без граници" отличиха и журналистите от "Свободно радио на Северна Корея", първата дисидентска радиостанция в страната. Те бяха похвалени за "своята смелост и решителност".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!