"Сега" посвещава водещия си материал на лошата за страната новина от Страсбург.
"Германски шамар за България в ЕС", тълкува изданието решението на Eвропейския парламент да отложи даването на статут на наблюдатели на България и Румъния до 1 януари 2006 г. или до 1 януари 2007 г., ако бъде задействана "предпазната клауза", която да отложи членството с една година.
Предложението е на лидерите на двете най-големи групи в Европарламента - Ханс-Герт Пьотеринг от Европейската народна партия (ЕНП) и Мартин Шулц от Партията на европейските социалисти (ПЕС), добавя "Сега".
Изданието цитира лидера на групата на либералите в Европарламента британецът Греъм Уотсън, който не подкрепя решението на ЕНП и ПЕС и се чувства "дълбоко засрамен" от него.
"То подсказва, че има нещо повече от намек за нежелание да бъдат приветствани Румъния и България в ЕС", е заявил Уотсън.
"24 часа" пише, че правителството обвинява за лошата новина социалистите и СДС.
Според говорител на министъра по евроинтеграция след подписването на договора за присъединяване липсвала последваща парламентарна подкрепа от лидерите Надежда Михайлова и Сергей Станишев, чиито партии поддържали приятелски връзки с двете групи в Европарламента, гласували срещу нашите наблюдатели, допълнил говорител на министър Кунева, цитиран от "24 часа".
"Труд" се позовава по темата на пресдиректора на групата на европейските социалисти Димитрис Комодромос, според когото решението е принципно и е взето със съгласието на всички групи, без либералдемократите.
Той допълва за изданието, че на партийно ниво в Партията на европейските социалисти е било решено групата им в парламента да покани отделно свои гост- наблюдатели от соцпартиите в България и Румъния още през септември.
По повод новината от ЕС "Новинар" помества коментар, в който се казва: "Близо две седмици държавата се тресе от грандиозните тържества с еврокозунаци, наричане на евробебета, и връчване на европаспорти на ученици. Нещо повече, първите ни държавни мъже побързаха да дарят на Националния исторически музей писалките, с които подписаха на 25 април в Люксембург присъединителния договор. Ден преди Гергьовден обаче от Брюксел ни предупредиха, че е възможно не само ние, но и следващите поколения да гледаме само писалките в музея." Видимо в новите европейски времена старата социалистическа максима: "Ние ги лъжем, че си правим реформи, те ни лъжат, че ни вярват", не важи, коментира изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!