Н ародното събрание прие днес на извънредно заседание декларация, с която призовава за възстановяване и нормализиране на газоснабдяването на България, а техническите спорове да бъдат последващо уточнени.
Декларацията подкрепиха 138 депутати, 51 бяха "против", шестима се въздържаха. Мнозинството отхвърли предложенията на опозицията.
С документа депутатите заявяват подкрепата си за усилията на правителството за ускорени действия за развитие на вътрешните източници и хранилища, за бързо изграждане на междусистемни връзки с Румъния и Гърция, както и за диверсифициране на източниците и трасетата за доставка на газ чрез газопроводите "Набуко" и "Южен поток" и чрез терминали за втечнен газ.
Народното събрание призовава Европейската комисия, базирайки се на Директива 2004/67/ЕО, да представи съответното становище за подпомагане на България като държава-членка, особено силно засегната от прекъсването на снабдяването с природен газ.
Българските депутати подчертават и приоритетността на общата енергийна политика на ЕС на базата на принципите на енергийна сигурност и солидарност и на прозрачността, която да включва система за ранно предупреждение, да елиминира посредниците и да гарантира надеждност при доставките, залегнали в общата енергийна харта.
Депутатите заявяват и необходимостта органите на ЕС да предприемат своевременни практически и програмни действия за недопускане в краткосрочен и дългосрочен план на подобни кризисни явления.
Депутатите отхвърлиха проектодекларацията, предложена от независимите депутати Яне Янев, Мария Капон, Димитър Абаджиев, Елеонора Николова и Лъчезар Иванов, в която се настояваше правителството да внесе в парламента предложение за обявяване на извънредно положение.
Отхвърлено бе и предложението Народното събрание министърът на извънредните ситуации да докладва незабавно пред парламента как се прилага законът за кризите при настоящата ситуация и какви са наличностите в държавния резерв, както и ДАНС, прокуратурата и Сметната палата да направят проверка за наличностите на енергоресурсите в резерва.
Не бе прието и искането правителството да заведе междудържавен иск за щети и компенсации срещу Русия в съда в Страсбург, с който да обезщети загубите на българската икономика от неспазения договор.
Лидерът на СДС Мартин Димитров поиска от парламентарната трибуна Народното събрание да излезе от днешната дискусия с извода, че проектът "Набуко" е бъдещето, за което трябва да се работи.
Председателят на ДСБ Иван Костов призова парламента към национално съгласие за набелязване на мерки за излизане от сегашната кризисна ситуация заради спрените доставки на газ.
Такава ситуация изисква обединение, единни действия, подчерта той. И добави, че, когато такава ситуация възникне, се протягат ръце и се търси широко съгласие да се набележат мерки за преодоляване на последствията.
Според ДСБ предложеният от мнозинството проект на декларация на Народното събрание е едностранно изработен, няма общо съгласие, като в същото време опозицията има много критики по документа.
В този смисъл вие сами предизвиквате кризата, обърна се към управляващите Иван Костов. Резултатът, по думите му, от липсата на диалогичност ще бъде още една зима, която да носи името на министър-председател на БСП, след т. нар. "Луканова" и "Виденова" зими.
Според председателя на "Атака" Волен Сидеров пленарното заседание днес е щяло да бъде много по-полезно, ако вместо една декларация е било обсъдено пускането на I, II, III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!