З аконът за културното наследство, приет на първо четене от парламента, да бъде спрян, настояват неправителствени организации и интелектуалци.
Липса на структура, на точни дефиниции на понятията, несъобразяване с европейските норми и конвенции, посочени и в доклад на Съвета на Европа, са сред недостатъците на закона, заявиха на пресконференция инициаторите, които обявиха, че започват подписка срещу проекта.
Между тях са проф. Андрей Пантев, проф. Иван Маразов, проф. Валери Стефанов, доц. Евгени Сачев, Кирил Христосков от фондация "Тракия", колекционерът Димитър Иванов.
Според д-р Евгени Сачев, преподавател в Библиотекарския колеж, законопроектът не създава нова подредба в опазването на културно-историческото наследство.
Никой и с нищо не е е задължавал страната ни да въвежда държавен монопол в сферата на културното и археологическото наследство, заяви той.
По думите му, законопроектът противоречи дори на Конституцията, тъй като никъде в нея няма ограничение върху съсобствеността на културни и археологически ценности.
На дискусия в края на юли представители на културни институции се обединиха, че нов закон за културното наследство е необходим, но за него е необходима още много работа.
Директорът на Националния археологически музей проф. Маргарита Ваклинова бе категорична тогава, че България се нуждае от нов закон, който да дава рамката и визията за съхранение на културните паметници.
Представителят на Върховна касационна прокуратура Николай Соларов бе категоричен, че в проекта отново не присъства връзката между процеса по съхранение на културно-историческото наследство и Наказателния кодекс.
Крайно време е за модерно законодателство, което да сложи край на иманярството, каза прокурор Соларов.
Колекционерът Димитър Иванов, бивш шеф в Държавна сигурност, тогава също призова проектът на закон да не влиза в Народното събрание и дори го определи като отстъпление от сега действащия закон за културното наследство, който е от 1969 г.
Иванов призова за широко обществено обсъждане, за защита на държавните интереси и на интересите на частните колекционери в подготвяния нов закон.
Според публикации в медиите Законопроектът за културното наследство, подготвен от парламентарната комисия по култура, прави опит да се извадят на светло частните колекции.
Проектът задължава колекционерите да представят документи за собствеността си. Ако не могат, те ще бъдат държатели - няма да имат право да ги продават, но ще трябва да ги опазват, а не собственици, предвиждат текстовете.
Предвижда се отпадането на предвидената в сегашния закон възможност антики "национално богатство" да бъдат придобивани от колекционери по давност.
Проектът предвижда също новооткрити археологически обекти - движими и недвижими паметници, да са само публична държавна собственост.
Въвежда се възможността за стопанисване на недвижимо културно наследство чрез концесия като част от постъпленията да се разходват за консервация и реставрация на недвижими културни ценности.
Предвидена е санкция до 20 хил. лв. за износ на антики без сертификат.
Въвежда се и регистрационен режим за металотърсачите глоба за нарушителите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!