Музеят на компютърната история във Вторник награди три легенди в ИТ индустрията. Тази година един от лауреатите е Линус Торвалдс, известен като създателя на операционната система Linux, която стана катализатор за разпространението на отворения код. Наградени бяха и Джин Батрик, една от първите програмисти на ENIAC и Боб Метклаф, стоящ в основата на стандартизацията и комерсиализацията на Ethernet.
Вместо традиционните речи, показаха записани предварително интервюта.
Линус Торвалдс описва как е работил сам над Linux 6 месеца в Хелзинския технологичен университет, преди да получи помощ от други разработчици. „Всъщност ми отне време докато се науча да вярвам на хората“, отбеляза Торвалдс. Ключът за успеха на Linux е модела отворен код.
Джин Бартик, която е на 83 години, започва работа през 1945 в университета на Пенсилвания по проект за армията. ENIAC компютърът е бил разработен за изчисление на балистични траектории. Бартик и останалите „ENIAC жени“ са разработили първата програма, която изчислява траектория за 20 секунди. Това време е по-кратко от времето необходимо ракетата да падне обратно земята. Въпреки работата им, Бартик и останалите жени не са били включени в празненствата на мъжете по повод успеха на ENIAC. Чак през 1986 е признат и техния принос в статията в Wall Street Journal.
Боб Метклаф, започва работа свързана с мрежи след като завършва в MIT. Задачата му е била да създаде високоскоростен интерфейс, който да свърже университетските миникомпютри на масачузетсткия институт с Arpanet. По-късно се присъединява към Xerox, защото „ми плащаха повече, от който и да е“. Там през 1973 заедно с Дейвид Богс създават Ethernet. Метклаф напуска Xerox и създава 3Com през 1979.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!