Дадаизмът - не като догма, нито като школа, а като състояние на духа и съзвездие от свободни личности - тази е централна тема на първия за 2006 г. брой на списание ЛИК.
На корицата на месечното издание на БТА, което навлиза в 36-та си година, е "Дадаистка глава" на Софи Тойбер-Арп, произведение от 1920 г., а голяма статия представя закритата преди седмица изложба в Центъра "Помпиду" в Париж.
С интервюта и портрети в броя са представени българският художник Христо Алексиев, тайванският кинорежисьор Ху Хсияо-Хсиен, италианският критик и писател Пиетро Читати, аржентинският писател Сесар Айра, руският драматург Алексей Казанцев и сънародникът му - актьорът Евгений Гришковец, младата китайска литература, пробиваща си път в Европа.
В рубриката "Особен поглед" ЛИК публикува голяма статия за антрополога фотограф Себастиао Салгадо по повод ретроспективната му изложба в Париж.
В разделите на списанието за музика вниманието привлича любопитно изследване, което се опитва да разкрие тайната защо някои хора имат, а други нямат музикален слух. Публикувани са портрети на италианската оперна певица Ана Катерина Антоначи, бразилския китарист Селсо Фонсека и френският пианист Роже Мораро.
ЛИК разказва за фотоизложбата на знаменития оператор Виторио Стораро в Музея на киното в Солун и за научни изследвания, които възстановяват "историческия пъзел" на ранното християнство в Африка.
Специална публикация е посветена на Световната среща по проблемите на информационното общество, състояла се в края на миналата година.
Публикувани са разкази от дебютиращата руска писателка Ана Старобинец и от турския белетрист Метин Качан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!