Готови сме да направим подарък на имам Хюсеин, като прочистим тази земя от всички окупационни сили, подчертава шейх Ал Таи и добавя, че вече се водели преговори с полските части. Полски говорител обаче заявява, че няма информация за каквито и да било заплахи или разговори.
По-рано българският външен министър Соломон Паси съобщи, че в Кербала вече са изпратени допълнително 120 американски войници. В момента в Кербала има американски хеликоптери за наблюдение и разузнаване, а ротата от 120 военни полицаи не била изпратена след началото на шиитските бунтове, а действа в зоната след изтеглянето на US морската пехота още от лятото на миналата година, уточниха за БНР от Генералния щаб на българската армия.
Вашингтон е запознат с искането ни за още военна помощ, но положението в момента е сложно и няма яснота как то ще бъде изпълнено, каза впоследствие на среща с ген. Никола Колев US посланикът в София Джеймс Пардю. Той посъветва нашите рейнджъри да не обръщат внимание на тези искания, тъй като идвали от екстремисти.
Преди това полски говорител оповести пред "АП", че български и полски части са отблъснали нощна атака на шиитските милиции, продължила до изгрев слънце, при която са били убити девет от нападателите и ранени 20-ина.
Към 23,23 ч. снощи българската база "Кило" бе подложена на обстрел с минохвъргачки и леко стрелково оръжие, но няма ранени и пострадали няма, информираха днес от Министерството на отбраната (МО). "Охраната на кметството в Кербала в състав два взвода от българския батальон и два полски взвода изпълняват успешно задачата си. През нощта продължиха престрелките в района на полицейското управление и кметството, както и атаките за тяхното овладяване от страна на въоръжените шиитски групировки", се казва още в съобщението.
По-рано водещият шиитски духовник в Ирак - аятолах Али ал Систани, заклейми начина, по който американските сили се справят с шиитската съпротива, и апелира за разумен и мирен подход от всички страни в конфликта, информира Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg). Той заяви това в отговор на заканите на американския бригаден генерал Марк Кимит, че шиитските мюсюлмански бунтовници, лоялни на Моктада Садр, ще бъдат сразени.
Кой е Моктада Садр, лидерът на шиитското въстание
Най-кървавите стълкновения в Ирак след свалянето на Саддам Хюсеин въведоха нови действащи лица в съобщенията на медиите: доскоро неизвестния шиитски водач Моктада Садр и неговите въоръжени отряди - "Армията на Махди", определени от Би Би Си като "първото организирано шиитско опълчение", коментира БНТ (BNT.bg).
Не съм сигурен какви са целите на армията, нито кога ще започнем да се бием, но ще изпълня заповедите на Садр. Тези думи на негов боец говорят достатъчно за авторитета на 30-годишния Моктада Садр - потомък на уважавана фамилия на шиитски духовници, жертва на режима на Саддам Хюсеин.
Новият водач иска участие на шиитското духовенство във властта, но се разграничава от умерения Ас Систани и критикува Преходния управляващ съвет на Ирак. Миналата година Моктада Садр създава армия на името на ислямския месия Махди, в която се стичат младежи от потисканата при Саддам шиитска общност, които не виждат нищо добро и от окупацията, твърди британски експерт, цитиран от Би Би Си. "Армията на Махди" вероятно наброява няколко хиляди души, но в битките й се включват и други иракчани. Отрядите са добре въоръжени с ръчни гранатомети и тежки картечници, без да се броят автоматите "Калашников".
Действията им бавно набират обороти, като междувременно беше обявено, че въстанието ще продължи до изтеглянето на окупационните сили. Шиитското опълчение е реална заплаха за коалицията, чиито ресурси се изчерпват, а разузнаването работи зле, се казва в коментара на Би Би Си, цитиран от БНТ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!