К онстантин Димитров ще води листата на ДСБ на изборите за евродепутати. Той е събрал 2759 гласа при гласуването на финалното регионално събрание на партията.
Втори остава Светослав Малинов с 2660 гласа, следван от Иван Иванов с 2400 гласа, Даниел Митов с 1883 и Пламен Цветков със 1673 гласа.
Окончателната подредба на листата на ДСБ за евродепутати беше определена на общо регионално събрание на трите многомандатни района на София-град, София-област, Благоевград, Кюстендил и Перник.
Лидерът на партията Иван Костов заяви, че на България й трябват евродепутати, които няма да направят страната ни троянски кон на Русия в ЕС, информира БГНЕС.
"Ние изпращаме хора, от които ще искаме да бъдат решителни, смели и компетентни. Такива хора, които са в състояние ясно да виждат българските национални интереси, да съумяват в диалог с останалите европейци да постигат най-доброто за българските граждани.
Ние се нуждаем от представители в Европарламента, които са в състояние да четат и да разбират българските интереси по един дълбок начин - за разлика от това, което виждаме през последните шест години в управлението на страната", коментира бившият премиер.
Междувременно лидерът на СДС Петър Стоянов заяви, че няма да оттегли подписа си под съвместната декларация с британските и чешките консерватори, заради която синята партия е заплашена с изключване от Европейската народна партия (ЕНП).
Пред БНР бившият президент обясни, че е подписал документ за началото на дискусия за бъдещето на ЕС, а не за създаването на нов клуб или фракция.
По-рано предшественичката му на "Раковски" 134 Надежда Михайлова го обвини, че търси лична политическа изява, и отново го призова да оттегли подписа си, за да може СДС да запази членството си в ЕНП.
"Ако ние искаме да запазим членството си, имаме ход - оттегля лидерът подписа си от документа, който е подписал с британските и чешките консерватори, и на 14 май се поставя въпроса, че СДС иска да запази позициите си в ЕНП.
Другият вариант е, ако се реши, че СДС кореспондира като интереси повече с английските консерватори - това нещо според мен трябва да бъде взето на достатъчно представителен форум, за да се чуе мнението на хората, които членуват в СДС", коментира Михайлова.
Стоянов на свой ред обясни, че подписът му под декларацията на британските и чешките консерватори не е безусловен.
"Аз подписах тази декларация под три условия. Първото условие е, че ние оставаме лоялен член на ЕНП.
Второто условие беше, че ние за разлика от тях сме за Европейска конституция. България е ратифицирала конституцията, тук няма съмнение.
Третото условие е, че ние сме категорично за продължаване на тази селскостопанска политика за субсидиите към българските фермери, още повече че финансовата рамка е, така или иначе, приета до 2013 г.
Тук не може да има никакво съмнение. Но ние няма как да не се съгласим с някои изводи на консерваторите, а именно, че ЕС прекалено бюрократичен, прекалено централизиран и действа механизъм на регулации", категоричен бе Стоянов.
Елиана Масева от ДСБ определи поведението на синия лидер като "политически гаф". Това че СДС може да бъде изключен от ЕНП не ни е безразлично, каза тя и определи като "тревожен сигнал" факта, че Стоянов не е поканен на срещата на ЕНП в края на този месец в Брюксел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!