Л идерът на ДПС Ахмед Доган възнамерява да се оттегли от политиката през 2007 г. Това обяви самият той в предаването "Панорама" на БНТ в петък.
Интелектуалците се включвали в политиката само в критични ситуации. Според Доган след влизането на България в ЕС ще настъпи нормален период в развитието на страната и в технологията на правене на политика.
Мисля, че повече нямам работа в тази сфера на реализация,
поясни той. Не бил подготвил свой заместник, защото в партия, в която се държи на екипа, заместник не се готви.
Лидерът на ДПС изрази виждането си за необходимостта от модерен български национализъм.
Според него започват процеси, които са контрапункт на това, което става в Европа като криза на идентичност и толерантност.
Доган определя национализма като естествен процес в правенето на политика. След приемането на нови страни членки
ЕС се изправял пред фундаментален проблем - мултикултурност
"До този момент Европа няма форма за разрешаване на евентуални конфликти и разминаване на етнооснова.
Хоризонталното разширяване на общността трябва да се съчетае с усвояване на базови ценности, които са общи за всички. И ние тук трябва да си намерим мястото като нация и държава", смята Доган.
"Последните 15-ина години ДПС се утвърди като успяла партия. Много малко партии могат да имат такава самооценка", категоричен бе лидерът й. Доган изтъкна, че
политиката е колективна игра,
която предполага много добър екип, който подходящият лидер да подбере.
"Ако искаме да определим всичко, което стана през тази година, това е успехът на правителството. Първо, във връзка с евроинтеграцията. Второ, България за първи път има около 3 млрд. евро чужди инвестиции.
Трето, вече има тенденция за доминация на експорта над импорта, много важен индикатор за възхода на политика и икономиката", каза още Сокола.
По думите му няма епоха, която обича своите политици
По отношение на темата с досиетата той подчерта, че има тенденция да се приписва на Държавна сигурност огромна сила.
В контекста на демократичното отворено общество политиците трябва да си дадат сметка за принципа на националната сигурност, добави шефът на движението за права и свободи.
През 2007-ма лидерът на ДПС няма да се оттегли, категоричен бе заместникът му Йордан Цонев ден след изявлението на шефа си.
Г-н председателят Доган е от малкото ангажирани с политика, които по рождение в кръвта си носят усещането за правене на политика, каза зам.-шефът на НДСВ Пламен Панайотов.
Според парламентарния шеф Георги Пирински трябва да се доизясни какво се има предвид под оттегляне - до каква степен и под каква форма. Той каза, че Доган не е инцидентно явление в политиката и е неслучайно в нея.
Човек, който вкуси от политиката и бъде заразен от бацила й, трудно се отървава от него до края на живота си, смята Пирински.
Това, което знаем, е, че г-н Доган не си хвърля думите напразно, коментира премиерът Сергей Станишев пред "Дарик радио". Според него ДПС шефът е един от най-опитните политици и не се нуждаел от съвети какво да прави.
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров не пропусна да захапе Доган, въпреки че той поиска да му става кум.
Оттеглянето не било решение. Не можеш да се оттеглиш, когато си станал милиардер, каза националистът. Това щяло да означава подигравка с всички ограбени, включително и с избирателите на ДПС.
Доган бе преизбран на лидерския пост в партията през април тази година. (вж. словото му пред делегатите на националната конференция на ДПС)
Тогава обясни, че в България "обръчът от фирми" се появи на бял свят преди пет-шест години като противодействие на две основни причини".
Първата била свързана със създаването на адекватен контрапункт на олигархизма в политическия живот на страната.
Втората е следствие на преодоляването на умората от дългото очакване на т.нар. "стратегически инвеститори", и най-вече с осъзнаването на сакралната истина "Господ помага само на онези, които сами си вършат работата", заяви Сокола. Обръчът създавал стабилност и сигурност на всяка система.
Доган се скара с медиите, защото въведеното от него понятие "обръч от фирми" свързвали само с неговата партия.
Ахмед Доган е роден на 29 март 1954 г. в с. Пчеларово, Варненско. Завършва философия в СУ " Климент Охридски" през 1981 г.
Кандидат на философските науки и научен сътрудник в Института по философия към Българската академия на науките. Доктор по философия от 1984 г.
През 1985 г. основава нелегална организация във връзка с насилствената смяна на имената на турците в България, за което през 1986 г. е арестуван и осъден. Амнистиран след падането на тоталитарния режим през 1989 г.
Учредител и председател на Движението за права и свободи (ДПС) от създаването му на 4 януари 1990 г.
Избран е за депутат във 7-то Великото Народно събрание. Народен представител и председател на парламентарната група в 36-то,37-то, 38-то, 39-то и 40-то Народно събрание.
Под негово ръководство ДПС е коалиционен партньор на НДСВ в управлението на страната (2001-2005).
След последните парламентарни избори, с мандат на ДПС като трета политическа сила, се създаде трипартийната коалиция с БСП и НДСВ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!