За повечето етнически турци в България Ахмед Доган е балкански Робин Худ, който защитава потиснатите, докато бившата комунистическа страна се мъчи да направи трудния преход към капитализма. Но за бившия цар и министър-председател Симеон Сакскобургготски, който зависи от етническата турска партия ДПС, за да поддържа управляващата коалиция на власт, Доган може да заплаши да нападне от засада амбициите на страната да се присъедини към ЕС.
Откакто дойде на власт със съкрушителна победа през 2001 г., екипът на Сакскобургготски от завършили на Запад реформатори насочва бедния осеммилионен народ по труден, но определен прозападен път. Дезертиранията от партията му, разнородна групировка на често сблъскващи се интереси, принуждават бившия цар все повече да зависи от своя младши партньор, който, изглежда, се наслаждава на властта си.
Досега ДПС блокира две големи приватизационни сделки, важни за присъединяването на България към ЕС през 2007 г., забави назначаването на управителя на централната банка с месец и заплаши да провали бюджета за 2004 г. Анализатори и западни дипломати в София твърдят, че са загрижени от това, че нарастващата намеса на Доган в националната политика може да дерайлира усилията на страната да се присъедини към ЕС.
"Той обича да претендира, че замества Симеон, но често изглежда по-скоро, че Симеон замества Доган", заяви пред "Ройтерс" западен дипломат, базиран в София. "Във всяко коалиционно правителство младшият партньор има относително огромна власт", каза пък българският външен министър Соломон Паси.
Човекът, който държи властта в България, е слаб очилат доктор по философия, на който и приятели, и врагове му се възхищават, задето помогна да се уталожат етническите противоречия след провала през 1989 г. на комунистическото правителство, което ограничаваше с насилие религиозните и етническите права.
Страната е щастлива, че Ахмед Доган ръководи ДПС, заяви пред "Ройтерс" зам.-председателят на партията Юнал Лютфи. "Ако той беше като Хашим Тачи (водачът на косовските албански бунтовници), тук щяха да се леят реки от кръв".
"При комунизма не можехме да си носим традиционните дрехи, да обрязваме синовете си, да покриваме главите си", споделя 53-годишната Небие Цуринска от село Сърница в Родопите, на 180 км южно от София. "Демокрацията дойде и ни освободи".
Като много други жени от 5000-те помаци в селото Цуринска носи шарени шалвари под роклята си. Сега, когато е свободна да покрива косата си със забрадка, тя твърди, че основният й проблем е безработицата. След като е била уволнена от цех за килими през 1998 г., тя възлага всичките си надежди на Доган.
Привлекателната сила на Доган сред бедните мюсюлмани не може да се сбърка. В училището за имами в Сърница, ученици и преподаватели твърдят, че той е най-смелият защитник на тази общност.
"Подкрепям Доган, защото съм турчин. Той се бори за мен и аз се боря за него", твърди 23-годишният Юсуф Ахмед, един от двадесетината ученици. Но този вид благодарност може би е поизтънял сред по-заможните. В Сърница много мюсюлмани твърдят, че са разочаровани от обещанията, които ДПС даде, но не спази.
"По време на предишните избори той се изправи пред цялото село и обеща много неща, например нови работни места, но не направи нищо. Той вече не е уважаван тук", заяви 51-годишният общински служител Орлин Луканов.
Политическият хамелеон Доган говори на много езици. Дипломати твърдят, че той звучи като проевропейски западен политик в чуждестранните посолства, но превключва на прости метафори, когато се обръща към своя електорат в провинцията.
"Не бих желал да бъда министър или премиер, или президент. Аз виждам моята мисия в това да трансформирам ДПС в една от най-модерните европейски партии през следващите 5-6 години", заяви той по националното радио.
Анализатори смятат, че макар Доган да обича да показва политическите си мускули, той едва ли ще свали правителството. "Той е много хитър", заяви пред "Ройтерс" политическият анализатор Андрей Райчев. "Той е непредсказуем, но не смятам, че е в негов интерес да свали правителството".
Реакции
Атанас Щерев, НДСВ:
Това, че Ахмед Доган е много активен в управлението, не подлежи на съмнение. Той консумира властта с голям коефициент на полезно действие. Винаги когато може да наложи своето, го прави. НДСВ също трябва да постъпва така. За нас като че ли остават повече от негативите на управлението. Не можем да се сърдим на Доган, той си върши работата. Критиките са повече към нас самите.
Не смятам обаче, че ДПС може да спъне страната за ЕС. Движението е член на Либералния интернационал и има поредица от действия в обратната посока.
Кемал Еюп, ДПС: Тези писания са тенденциозни и ми мирише на защитаване на лобистки интереси. Не знам такава сделка, която би могла да спъне България за ЕС. Не може да се твърди, че ДПС е препъникамъкът за "Булгартабак" и БТК. Решенията по тези сделки бяха общо действие на коалиционните партньори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!