Л идерите на 21 държави от Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) поеха задължението да не прилагат каквито и да било протекционистки мерки през следващите 12 месеца, независимо от проблемите, предизвикани от глобалната финансова криза, съобщи АП.
Държавите, които участват в срещата на високо равнище на АТИС в Лима, приеха заключителна декларация, с която се изразява и пълна подкрепа на състоялата се в края на миналата седмица среща на високо равнище на страните от Г-20.
Освен това те се ангажираха още през декември да бъде постигнато споразумение за параметрите на нов договор в рамките на Световната търговска организация, след като преговорите за такова споразумение, продължили седем години, бяха прекратени без успех през юли.
АТИС подкрепи намеренията да бъдат реформирани Международният валутен фонд и Световната банка.
На срещата в Лима бяха обсъждани въпроси, свързани с различни аспекти на регионалната сигурност. Специално внимание бе отделено на продоволствената и енергийната сигурност, на борбата с тероризма и готовността за действия при извънредни ситуации, в това число и епидемии от остри инфекциозни заболявания.
В рамките на форума на АТИС президентите на САЩ Джорж Буш и на Русия Дмитрий Медведев проведоха двустранна среща, на която се споразумяха страните им да работят заедно "по практичен начин" въпреки различията помежду си, съобщи след разговорите руският външен министър Сергей Лавров.
Буш и Медведев са отчели различията помежду им, но общо било желанието подобни проблеми да не пречат "по практичен начин да се обсъждат въпроси, важни за двете страни и за целия свят".
Президентът Буш изтъкна след срещата, че се е постарал да направи отношенията с колегата си Медведев и с предшественика му Путин сърдечни, така че "когато се налага да работим заедно, можем да го направим, а когато имаме разногласия, можем да го направим по начин, който е уважителен към нашите две нации".
От своя страна Медведев изтъкна, че страните са готови за продължаване на работата. "Като цяло, работата ни бе успешна", посочи руският държавен глава.
Междувременно Лавров обяви и че Буш и Медведев ще излязат с инициатива за борба с пиратството.
"Двамата се договориха нашите страни да излязат с инициатива в практически и правен план по този въпрос", каза Лавров.
Сред темите на разговорите на двамата са били ядрената програма на Иран и обстановката в Грузия. Двамата президенти се съгласили двустранното сътрудничество по въпроса за Иран да продължи и след встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Барак Обама на 20 януари 2009 г.
Форумът АТИС бе създаден през ноември 1989 г. като инструмент за мирно и неконфликтно решаване на икономически, социални, екологични и други проблеми. Това е регионална структура, обединяваща държави по чисто географски принцип - с излаз на Тихия океан.
АТИС няма устав и формално не може да се нарича международна организация. Цялата й дейност се основава на принципа на консенсуса, което гарантира равнопоставеност на участниците.
Членовете на АТИС в момента са: Австралия, Бруней, Виетнам, Хонконг, Индонезия, Канада, Перу, Китай, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Папуа - Нова Гвинея, Перу, Русия, Сингапур, САЩ, Тайланд, Тайван, Филипините, Чили, Южна Корея и Япония.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!