Н ови 207 сътрудници на репресивния апарат на бившата Държавна сигурност обяви в петък комисията по досиетата, оглавявана от Евтим Костадинов.
Внушителната порция агенти е част от кандидатите за общински съветници, регистрирани за участие в отминалите местни избори (пълният списък може да бъде намерен на интернет страницата на комисията (comdos.bg) решение №19 от 23 ноември 2007 г.).
Проверени са около 11 000 от общо 35 000 кандидат-общински съветници, или претендентите в 82 общини, по-големите от които са Хасково, Добрич, Видин, Перник, Разград, Силистра, Девня, Момчилград, Свиленград.
Разпределението на агентите по листи е следното: ДПС е издигнало 33-ма, свързани с комунистическите тайни служби (четирима в коалиция с НДСВ), БСП - 28, ГЕРБ - 16 (от които трима в коалиция в ВМРО), "Атака" - 10, НДСВ - 6, СДС - 2, ДСБ - 1, а десните в коалиция със ССД и Демократическата партия - 2.
Различни други партии, коалиции, движения и граждански комитети са издигнали общо 109 сътрудници. Агенти, макар и по-малко, е имало в листите на бизнес формацията около Христо Ковачки ЛИДЕР, Евророма, "Гергьовден", "Новото време", Обединен блок на труда, федерация "Активно гражданско общество", Граждански съюз на Нова България, Коалиция на свободните граждани, Комунистическа партия на България, партия "Зелена България"...
Една част от обявените кандидати вече са избрани за съветници. Това едва ли може да изненада онези, които следят политическия живот след промените.
Агенти на комунистическата ДС имат неизменно присъствие във всички състави на Народното събрание, във всички правителства след 10 ноември 1989, в съдебната власт, в Конституционния съд. Логично е да има и в местната власт.
Каква обаче е реакцията на политическия елит? Пълно мълчание. Защо? Защото иначе трябва да се дадат обяснения. Обществото трябва да чуе отговор от партийните лидери, централи и щабове защо са облекли в доверието си агенти, явочници и доносници на ДС. И още: по какви критерии са подреждали кандидатите си и кои морални ценности са ги ръководили при този избор.
Наличието на толкова много агенти сред кандидатите за кметове и съветници (класацията водят БСП и ДПС) е показателно за политическото лицемерие на управляващите.
Очевидно, че преди година, когато лидерите на БСП, ДПС и НДСВ обявиха, че са решили да се приеме нов закон за досиетата (същите тези партии отмениха предишния през 2002 г. без никакви сериозни аргументи), подтикът е бил външен за управляващата коалиция.
Два фактора бяха решаващи за гласуването на закона. Първият е силното обществено мнение за пълното отваряне на досиетата и прекратяване на компроматните игри с тях. И вторият - натискът на представители на Европейския съюз.
Днес вече е напълно ясно, че през 2006 г. лидерите на управляващите партии не са решили да има нов закон, защото това е техният морален избор.
Ако беше това, днес нямаше да сме свидетели на гузно политическо мълчание, а на действия, които показват категорично несъгласие с присъствието на хора от репресивния комунистически апарат на възлови позиции.
Какво да очакваме от лидера на ДПС Ахмед Доган, белязан с агентурна принадлежност, след като партията му продължава да издига агенти на ДС, голяма част от които сигурно са били активни срещу българските турци по време на насилствената смяна на имената им.
Какво може да се очаква от лидера на БСП Сергей Станишев, който вече изпрати представител на ДС в Европейския парламент и според когото хората, които се интересуват от темата, са ненормални.
Какво да се очаква от лидера на НДСВ Симеон Сакскобургготски, който през 2001 г. прие от листите на движението да бъдат зачеркнати кандидат-депутатите с агентурни досиетата, а днес мълчи.
Какво обществено послание изпраща лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който до неотдавна твърдеше, че ако е на власт, ще изкара всички агенти на светло, а днес виждаме, че и листите на младата му партия са обременени с тайно минало.
Защо СДС още не е обявило, че сваля политическото доверие от общинарите с агентурна биография, които е издигнало?
Няма отговори. И точно заради това в празнотата, оставена от сегашното политическо мълчание, започват да се чуват гласове от миналото.
Като гласа на лидера на комитета "Съзидание" Иван Гранитски (близък до президента Георги Първанов - секретен сътрудник Гоце), който тези дни обяви, че българското общество трябва да благодари на бившите служители на ДС.
И това няма да е единичен опит да бъдат изпрани биографиите на стотиците агенти на комунистическия репресивен апарат, които днес търсят и успешно намират място във властта. А щом те се окажат с чисто минало, миналото също може да се окаже чисто.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!