Л ибия насърчава споразумение между семействата на заразените деца и ЕС по случая с българските медицински сестри, които са осъдени на смърт по обвинение, че са заразили либийски деца с вируса на СПИН. Това заяви в Лисабон либийският външен министър Абдел Рахман Мохамед Шалкам, цитиран от Франс прес.
"Ако пострадалите успеят да постигнат споразумение с ЕС или със семействата на медицинските сестри, ние насърчаваме това", заяви Шалкам на пресконференция след среща с португалския си колега Луиш Амаду.
"Никой в Либия не може да се меси в работата на правосъдието", предупреди обаче Шалкам. По-рано синът на либийския лидер Муамар Кадафи Сейф ал
Ислам изрази надежда, че усилията за освобождаване на шестимата чуждестранни медици, осъдени на смърт, може скоро да дадат резултат след позитивните европейски инициативи.
Либия прикани президентът на САЩ Джордж Буш да не се меси в случая с шестимата чужди медици, осъдени на смърт за заразяване на либийски деца със СПИН и да остави Триполи да реши въпроса с Европейския съюз, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"Надяваме се, че Буш и други ще ни оставят да продължим преговорите със засегнатите страни, за да бъде намерено решение на тази криза", каза пред журналисти либийският заместник-министър на външните работи Абделати Лабиди. По време на посещението си в България Буш заяви, че САЩ активно подкрепят освобождаването на петте българските сестри.
Искаме осъдените на смърт в Либия български медицински сестри и палестинският лекар да се върнат възможно най-бързо у дома, при семействата си, заяви говорителят на Държавния департамент на САЩ Шон Маккормак на редовна среща с журналисти.
На Маккормак бе зададен въпрос във връзка с изявлението в София на президента Джордж Буш, че решаването на случая с българките и палестинеца е много важен приоритет за САЩ.
"Можете ли да кажете, че има някакъв напредък към уреждане на въпроса и по-специално създаване на фонд за компенсиране на семействата на жертвите", гласеше въпросът. "Не мога да ви кажа такова нещо. Не съм в течение на най-новите развития. Знам, че се водят разговори в международен план за такъв фонд, за създаването му, за да се гарантира, че
средствата ще стигнат до семействата на жертвите. Това е случай, за който, докато не приключи, не може да се говори, че има напредък. Зная, че се работи по него, че има тревоги по него; ние работим по него. Опитваме се да ангажираме либийците, всеки път, когато имаме възможност. За съжаление все още този случай не е приключил. Искаме сестрите, медиците да се върнат при семействата си възможно най-бързо, от хуманна гледна точка", каза
Маккормак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!