О т друга страна, се говори за ролята на едно решение на британското правосъдие относно съдбата на бивш агент на тайните служби на джамахирията, който от 2001 г. се намира в затвор в Глазгоу, Шотландия, заради атентата в Локърби през 1988 г.
На 28 юни този либиец - Абдел Басет Али ал Меграхи, получи разрешение от шотландска правна комисия
да обжалва за втори път доживотната си присъда
Това становище натежа много за изхода от драмата с медиците. Взето бе по-малко от месец след визитата в Либия на тогавашния британски премиер Тони Блеър.
Синът на полк. Кадафи твърди, че определено се надява Ал Меграхи скоро да бъде върнат в Либия.
"Ние съвсем наскоро постигнахме споразумение за екстрадиция с Обединеното кралство. Наши хора бяха в Лондон преди месец", посочва Сейф ал Ислам, като визира либийски офицери, които са разисквали темата.
Той отговаря утвърдително на въпрос за връзката между случая "Меграхи" и казуса с българските медици, като обяснява:
"Ние направихме връзка. Приехме също така проблемът да бъде третиран на двустранно ниво - между Либия и Обединеното кралство, - докато преди искането беше това да става на европейско ниво."
Колкото до споразуменията в сферата на въоръженията и отбраната, които са били предмет на разговори между Париж и Триполи, изглежда, че той проявява към тях
много по-голям интерес, отколкото към въпроса за ядрената доставка
Ал Ислам заявява небрежно, че атомна централа не е от основно значение за Либия.
"Ние имаме течни горива... Решението да се сдобием с атомна централа би ни позволило да изнасяме електроенергия... за Италия, по-конкретно", добавя той, без да пропусне да уточни и възможностите за обезсоляване на морска вода, за които Париж толкова много говори.
Така че сърцевината на проблема между Париж и Триполи е военната помощ. В какво се изразява тя?
"Първо, тя, разбира се, предвижда съвместни военни маневри. Освен това, ние ще закупим от Франция противотанкови ракети "Милано" за около 100 млн. евро, доколкото знам.
След това има проект за производство на оръжия, за поддръжка на военни съоръжения. Знаете ли, че това е първата спогодба за доставка на оръжие от западна страна за Либия", радва се той.
През 2004 г. европейското ембарго върху продажбите на оръжие за Либия беше вдигнато, след като Триполи се споразумя да изплати обезщетения на жертвите от атентата в Локърби.
След дълги пазарлъци с Лондон и Вашингтон джамахирията също така се отказа от програмата си за производство на оръжия за масово поразяване.
"За жалост от 2004 г. ембаргото срещу моята страна продължи негласно. Резервирани по въпроса за продажбите на оръжие по-специално бяха германците.
С французите обаче ние преговаряхме отдавна и поискахме от Саркози да ускори нещата. Сега, когато казусът с българските медици е разрешен, се появява златна възможност", казва Кадафи-младши.
Той добавя с видимо задоволство, че точно в този момент на посещение в Либия са представители на "Талес" и "Сажем".
Синът на полк. Кадафи посочва, че баща му трябва да посети Европа, за да подпише въпросните спогодби. Освен това Сейф ал Ислам уточнява, че е било споменато за гаранции в сферата на отбраната - т.е. Франция би се притекла на помощ на Либия, в случай че бъде застрашена нейната национална сигурност.
Това са поискали либийците, "но аз не знам дали този аспект е залегнал в документа", допълва Сейф ал Ислам.
В качеството си на ръководител на фондация "Кадафи", която водеше преговорите за изплащане на обезщетения за заразените с ХИВ либийски деца, той държи да заяви официално, че на техните семейства не са дадени "никакви либийски пари".
Тогава откъде дойдоха тези повече от 400 млн. долара? "Това, което мога да кажа, е, че французите уредиха въпроса. Французите намериха парите за семействата. Аз обаче не знам откъде са ги намерили те."
От Катар? Ето отговора: "Ние не сме задавали въпроси. Не искаме да поставяме наши приятели в неудобно положение."
Сейф ал Ислам съвсем спокойно казва, че не е вярвал във вината на българските медици ("за жалост те станаха изкупителни жертви"), но също така че техните разкази за изтезания в затвора са "преувеличени, 100-процентна фикция".
Според него в тази афера Либия е "сключила добра сделка".
"Това беше сложна история. Голяма бъркотия. С много играчи и всички те трябваше да бъдат удовлетворени", заключава пред френския вестник синът на либийския лидер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!