П етте български медицински сестри и палестинският лекар са вече на свобода, но продължават въпросите каква е цената, платена от България и нейните европейски партньори.
Известно е, че 460 млн. долара бяха изплатени авансово от Триполи на семействата на заразените със СПИН либийски деца, но те ще бъдат погасени от опростен външен дълг на страната.
България ще опрости либийския външен дълг потвърди вчера премиерът Сергей Станишев.
Марк Пиерини е пратеник на Европейската комисия в Триполи и председател на Управителният съвет на фонда "Бенгази".
Пред РФИ той даде отговори на няколко важни въпроса относно компенсациите.
"Мисля, че имаше различни елементи. Първо, в санитарен план беше извършена значителна работа на място, която бе осъществена с европейския план за действие в Бенгази.
Той позволи да се създаде на място Център за борба с инфекциозните заболявания и да се покаже, независимо от понякога демонстрираната враждебност от страна на семействата, че СПИН-ът е болест, която подлежи на лечение, че не трябва тя да води до сегрегация към децата, какъвто беше случаят в Бенгази.
Европа обаче не е участвала в изплащането на компенсации на семействата на заразените деца", категоричен бе Пиерини.
"Международният фонд в Бенгази се състои от две "чекмеджета". Едното чекмедже е хуманитарната помощ за семействата, другото - медицинското сътрудничество.
Бюджетът на ЕС до голяма степен покрива медицинския бюджет.
Трябва да ви кажа, че при изплащането на хуманитарната помощ на семействата ситуацията е също много ясна. Либийското правителство направи авансово плащане", обясни той.
"Изплатените средства бяха предоставени от либийска страна, но ще бъдат компенсирани, да го кажем така, от доброволни вноски с хуманитарен характер на държави като България, която обеща да анулира дълга на Либия от около 60 млн. долара.
Беше и повече от ясно, че България няма да анулира този дълг, докато не види медиците на своя земя. Всичко това беше въпрос на време. Освен това и други кредитори на Либия, сред тях и арабски стани, ще имат принос към фонда.
Разбира се, преговорите не бяха лесни, особено когато се намирате в една традиция на изплащане на обезщетения срещу прошка, когато се опитате да обясните на вашите събеседници, че става дума за медицинска помощ в дългосрочен план", каза в заключение Пиерини.
Чешкият премиер Мирек Тополанек опроверга твърденията, че Прага е преговаряла с Триполи за опрощаване на либийския външен дълг към Чехия в замяна на свободата на шестимата български медици, предаде чешката информационна агенция ЧТК.
Тополанек отрече също така участие на чешкото правителство в преговорите за финансовите компенсации на семействата на заразените с вируса на СПИН либийски деца.
"Ние никога не сме преговаряли относно тези финансови компенсации в замяна на свободата на медиците. Още по-малко сме преговаряли за опрощаване на либийския външен дълг към нас", каза Тополанек.
Преди няколко седмици пред френския в. "Фигаро" Сейф ал Ислам, синът на либийския лидер Муамар Кадафи, каза, че няколко европейски държави - България, Словакия, Хърватия и Чехия, са се съгласили да участват във финансирането на обезщетенията за семействата на болните либийски деца под формата на намаляване на дългове на Либия към тях.
Чешкият премиер обаче подчерта, че тогава думите на Сейф ал Ислам, изречени за "Фигаро", не са били преведени правилно.
Според агенция Ройтерс либийският външен министър Абдел Рахман Мохамед Шалкам е казал във вторник, че няколко европейски държави са участвали в изплащането на компенсациите за семействата на болните либийски деца.
Тогава той отново е посочил сред тези държави Чехия и Словакия, припомня ЧТК. ЕС не е коментирал тази информация.
Засега остава неизвестно откъде дойдоха парите за компенсациите, които накараха Либия да промени смъртните присъди срещу българските медици в доживотни присъди, допълва чешката информационна агенция.
Либия публикува текста на меморандума, подписан между джамахирията и ЕС в понеделник, няколко часа преди освобождаването на българските медици, съобщи панафриканската агенция ПАНА.
Документът е подписан между европейския комисар за външните отношения Бенита Фереро-Валднер и секретаря по европейските въпроси в либийското външно министерство Абдулати Обиди.
Меморандумът предвижда подобряване и развиване на отношенията между ЕС и Либия чрез изграждане на партньорство в различни области.
Съгласно документа ЕС обещава да осигури необходимата помощ на болните от СПИН деца, които през целия си живот ще бъдат лекувани с европейски средства, а най-нуждаещите се ще получават достъп до европейски болници.
Износът на либийски стоки, главно земеделски и морски продукти към европейските пазари ще бъде улеснен. Предвиждат се стипендии за либийски студенти в европейски университети, както и финасова и техническа помощ за Либия при реставрирането на археологически обекти.
Европейско-либийското сътрудничество дава възможност на ЕС да създаде система за проверка на либийските сухопътни и морски граници като част от борбата с незаконната миграция.
Потвърждава се готовността на Франция да оборудва болницата в Бенгази и да осигури правилното й функциониране.
ЕС обещава да превърне болницата в Бенгази в регионален експериментален център и да привлече други страни в подкрепа на тази инициатива.
Анализатори отбелязват, че публикуването на документа в либийски медии е отговор на изявленията в някои европейски столици, че семействата на болните деца не са били обезщетявани от страни от ЕС, коментира ПАНА.