Е вропейските вестници са буквално обсебени от започващата днес в Брюксел среща на високо равнище на Европейския съюз.
"Ширак - болният човек на Европа", гласи водещото заглавие на първа страница във френския "Либерасион", където е публикувана и голяма снимка на лидерите на Франция, Германия и Великобритания.
Френският президент пристигна много отслабен на срещата на Съвета на Европа в Брюксел, пише вестникът в подзаглавие. Това е среща, която ще бъде доминирана от дебата за бюджета и институционалната криза, допълва изданието.
Вестникът се опасява, че срещата ще доведе до "тройно замразяване":
Замразяване на всеки проект на ЕС за превръщане на Европа в нещо друго освен чисто икономическо и монетарно пространство.
Замразяване на разширяването на съюза към далечни хоризонти.
И накрая, замразяване на всички нови инициативи след неуспеха да се постигне споразумение по бюджета от 2007 до 2013 г.
В момент, когато Европа се вледенява, отделните страни се впускат да бранят националните си интереси и мобилизират гласоподавателите едни срещу други, посочва "Либерасион".
"Нужни са хора с визия и принципи, които да прогонят демоните на национализма. Новият повей обаче няма да дойде от Франция", предупреждава "Либерасион".
Французите отхвърлиха съюза в тази му форма, а техният президент, останал без политически дух, е олицетворение на болния човек на Европа, заключава вестникът.
"Фигаро" помества същата снимка на първата си страница със заглавие "Кризисна среща в Европа".
Срещата на високо равнище ще бъде доминирана от два трънливи въпроса: бюджетът 2007-2013 г. и конституцията, продължава вестникът.
И макар вестникът да се опитва да внесе оптимистична нотка като цитира председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, който е убеден, че държавните и правителствени ръководители могат да постигнат компромис, изданието не пропуска да отбележи, че бюджетът е гарантиран провал.
Като аргумент се изтъква липсата на гъвкавост от страна на Тони Блеър за британската отстъпка и от страна на Жак Ширак да допусне какъвто и да било сценарий за обвързване на отстъпката с общата земеделска политика.
В заключение "Фигаро" пита дали няма да се получи ефекта на доминото след отхвърлянето на конституцията във Франция и Холандия, и растящата подкрепа за гласуването с "не" през следващите месеци и в други европейски държави.
Под заглавие "Железният Блеър прави тежък живота на Европа" германският "Тагесцайтунг" пише, че британският премиер доказва колко е "твърдоглав", като отказва да обсъжда британската отстъпка.
В редакционен коментар обаче вестникът изтъква, че не очаква да бъде нанесена дългосрочна вреда на Европейския съюз, ако на започващата днес среща в Брюксел не бъде постигнато споразумение.
"Тагесцайтунг" отбелазва, че това няма да бъде първият съмит, на който няма да бъде свършено нищо. След десет години, предрича вестникът, смешният спор за британската отстъпка ще бъде напълно забравен.
Възбудата, маратонските сесии, безсънните нощи - всичко това просто ще се изпари и ще се превърне в поредния анекдот за британците, смята изданието.
В същото време ЕС ще продължава да съществува, а списъкът на страните, желаещи да се присъединят е дълъг, посочва "Тагесцайтунг".
Според френското списание "Нувел обсерватьор" въпросът за бюджета на ЕС се превръща в игра на канадска борба между Ширак и Блеър. Срещата на организацията в четвъртък рискува да се провали, пише вестникът, позовавайки се на изключително песимистичния председател на ЕС Жан-Клод Юнкер.
Под заглавие "Кой настина има нужда от британците?" австрийският "Дер щандард" пише, че Великобритания се е изолирала покрай спора за бюджетната отстъпка.
Не желаейки да се откаже от британската отстъпка, докато ЕС не намали селскостопанските субсидии, британският премиер сам се изтласка в покрайнините на Европа, смята вестникът.
"Дер щандард" обаче отбелязва, че това по-скоро ще увеличи, отколкото ще намали британското самочувствие в опита на страната да превърне Европа просто в икономическа общност и нищо повече.
Спорът за отстъпката повдига въпроса защо британците просто не напуснат ЕС. А простият отговор е, че техният шанс да променят правилата на клуба в съответствие с техните желания никога не е бил по-голям, смята вестникът.
Чешкият "Право" отбелязва, че да обожаваш Европа, да си съгласен с Европа и да приветстваш Европа вече не е достатъчно. Сега е необходимо да мислиш в Европа за Европа.