Б ългарските медицински сестри струват 400 млн. долара, пише в. "Фигаро" и уточнява, че тази сума се очаква да получат като обезщетение семействата на заразените със СПИН либийски деца, а именно - по 1 млн. долара на семейство.
Възможно е в понеделник смъртните присъди на българските медицински сестри да бъдат променени, отбелязва френският всекидневник, според който окуражаващи сигнали са се появили в началото на седмицата със сключването на финансово споразумение със семействата на децата и фондация "Кадафи", ръководена от сина на либийския лидер Муамар Кадафи.
Сейф ал Ислам е потвърдил, че страните, които са се споразумели, са семействата на децата и правителството.
"Обезщетенията са финансирани с международно участие под форма на намаляване на дългове. Става въпрос за страни като България, Словакия, Хърватия и Чехия", твърди синът на либийския ръководител, цитиран от "Фигаро".
Той уточнява, че засега няма съгласие с ЕС.
Според председателя на фондация "Кадафи" уреждането на случая е още в самото начало.
"Опитваме се да разширим двустранното споразумение между ЕС и Либия към цяла Африка. Помощта на Брюксел за борба с пандемията не трябва да се ограничава само до нашата страна, а да се разшири из целия континент с наше посредничество", посочва Сейф ал Ислам.
Това изказване навява на мисълта, че случаят е още далеч от постигане на решение, докато адвокатите на защитата припомнят, че нещата вече не търпят отлагане, отбелязва "Фигаро".
Изненадващото посещение на Сесилия Саркози в Либия привлече вниманието във Франция върху съдбата на българските медицински сестри, продължава публикацията.
"Фигаро" цитира френския адвокат на българките Еманюел Алтит, според когото това посещение е превъзходна инициатива и показва, че ЕС, и по-специално френската дипломация, са много активни.
Запитан какво мисли за посещението на Сесилия Саркози, Сейф ал Ислам отговорил въздържано, че "няма никаква представа", изтъква "Фигаро".
Всекидневникът припомня и раздразнението на Брюксел от тази инициатива, както и съмнението, изразено от анонимен европейски представител, че Франция се опитва да си припише заслуги в последния момент.
В. "Либерасион" продължава темата с публикация, озаглавена "Дискретното" отскачане на Сесилия Саркози до Либия", по време на което съпругата на френския президент се срещна с либийския ръководител Муамар Кадафи, с осъдените на смърт български медицински сестри и със заразени със СПИН либийски деца.
Когато Никола мълчи, Сесилия е звездата, посочва изданието, имайки предвид решението на новия френски държавен глава да прояви "дискретност", скъсвайки с традицията за телевизионно интервю с президента по случай националния празник на страната, 14 юли, въведена през 1981 г. от Франсоа Митеран.
Първоначално било предвидено до Триполи да отиде само генералният секретар на Елисейския дворец Клод Геан, натоварен с тази задача лично от държавния глава, изтъква "Либерасион".
Сесилия Саркози обаче решила да се присламчи, смятайки, че присъствието й би могло да бъде "плюс", в качеството й на жена и майка, твърдят от обкръжението й.
А за пристигането й съобщи либийската агенция, въпреки че самата тя не искала това да се огласява.
Сесилия Саркози разговаряла два пъти с Кадафи и той показал "голямо разбиране" към предложенията й за "хуманитарно решение" за осъдените на смърт медици, продължава публикацията.
Източник от Елисейския дворец заяви, че визитата на Сесилия Саркози до Либия по никакъв начин не е показател за ролята, която тя възнамерява да играе занапред.
Посещението на съпругата на Никола Саркози в Либия е символ на хуманитарната загриженост на всички европейски народи, каза на обща пресконференция в Рим с италианския си колега Романо Проди френският министър-председател Франсоа Фийон, цитиран от в. "Журнал дю диманш".
Източници в ЕС, цитирани от Ройтерс, изразиха раздразнение, тъй като смятат, че Франция се опитва в последния момент да си припише заслугите за вероятното освобождаване на медиците, без да координира действията си с останалите европейски партньори.
Френският премиер подчерта, че посещението на Сесилия Саркози в Либия не е имало "никаква друга цел, освен да подчертае загрижеността на Франция, на европейската общност и на цялата международна общност от един чисто хуманитарен случай".
Фийон заяви също, че Италия и Франция биха желали "средиземноморското пространство" да бъде сред приоритетите на ЕС.
Френският президент Никола Саркози проектира средиземноморски съюз, който трябва да засили сътрудничеството между страните от средиземноморския басейн, по-специално по отношение на устойчивото развитие, енергийната интеграция и съгласувано управление на имиграцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!