Времената обаче се менят: тези дни няма смисъл да се поддържат две бронирани дивизии" в Германия срещу заплахата от несъществуващи съветски танкове, посочва вестникът.
Някои странични ефекти обаче са неизбежни: докато за Берлин това е "началото на края на една глава от историята" със "сладко-горчив" вкус, за онези германски общности, които "зависят до голяма степен от доларите на съюзническите войски", вкусът със сигурност ще е горчив, смята изданието.
Сред другите последици "Ел Паис" изброява, че американското решение "ще принуди Европа да модернизира армиите си без отлагане" и да "харчи повече за своята отбрана".
Водещият парижки вестник "Монд" междувременно разсъждава върху факта, че единственият пост на Франция в новата Европейска комисия е комисар по транспорта, и стига до извода, че той е знак за западащото влияние на страната в ЕС.
"Маловажността" на поста, определен на френския комисар Жак Баро, и преобладаването на "подчертано либерални фигури", работещи в тясно сътрудничество с бъдещия председател на комисията, "отразяват залеза на влиянието на Франция в Брюксел", посочва вестникът.
Фактът, че Берлин е в подобна позиция, показва, че "френско-германската двойка губи влияние в полза на Великобритания и по-малките страни членки", допълва "Монд".
Друг парижки вестник - "Либерасион", е загрижен повече за съдбата на френските производители на плодове и зеленчуци, на които посвещава цялата си първа страница, две вътрешни страници и редакционна статия.
За това, че земеделците все по-трудно продават все по-скъпата си продукция, вестникът обвинява глобализацията.
"Как можем да се конкурираме с Полша, след като берачите на ягоди там получават едно евро на час, докато ние трябва да плащаме по осем евро?", жалват се фермерите, цитирани от вестника.
"Макар французите официално да обичат своите селски стопани, обитателите на градовете често реагират с равнодушие или враждебност на постоянния "селски бунт" на малките фермери, които според тях много се оплакват без причина", пише изданието.
Самите фермери знаят, че имат само няколко седмици в годината "или да продадат реколтата си, или да я изхвърлят пред префектурата".
Във втория случай следва предаване на ключовете от фермата на местната агенция за недвижими имоти, завършва "Либерасион".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!