В климата, в който живеем, смяната на сезоните върви ръка за ръка със смяната на гардероба. По-ниските температури обаче налагат и необходимост от промяна в грижите за кожата.
Zdrave.bg предлага няколко съвета, когато термометърът започва да спада, за да направите преходът към зимата по-плавен и без вреди за кожата.
Спасете лицето си
Особено когато става въпрос за кожата на лицето, няма универсални правила за всички. Единственото сигурно е, че лятната козметика не е подходяща за студените месеци. Винаги се съобразявайте със своя тип кожа, когато избирате козметични продукти. Ако не сте уверени от какво точно имате нужда или всяка есен имате обострящ се проблем, консултирайте се с дерматолог.
За мазната и/или склонна към акне кожа "зазимяването" на лицето е особено важно. Всеки специалист ще потвърди, че средствата, които използвате през лятото, за да се справите с този тип кожа, са напълно непригодни за хладните дни. Ако продължите да използвате същите почистващи препарати, рискувате кожата ви да стане груба и раздразнителна.
Ако ползвате някакъв продукт срещу акне, дерматолозите препоръчват в него да не се съдържат бензол пероксид, сяра и салицилова киселина. Сухото и студено време обострят изсушаващото въздействие на тези съставки.
Избягвайте и ретиноидите, които най-често са по лекарско предписание - те могат да доведат до белене на кожата. Ако през летния сезон сте ползвали почистващ лосион против акне, сега преминете към продукт - лосион или още по-добре формула на основа крем.
За сухата и повехнала кожа при почистване ползвайте лосион, който не се пени. Пяната, която предизвикват подобни агенти, още повече ще изсуши кожата ви. Ако искате да бъдете още по-предпазливи, заменете лосиона с крем за почистване.
Не е добра идея козметиката да съдържа спирт. Алкохолът премахва естественото омазняване и влагата по кожата и я прави по-податлива на влиянието на сухото и студено време.
Ексфолирайте! Сухата кожа може да се оформи по най-горния слой на кожата като цяло и да направи лицето ви да изглежда загрубяло и сиво. Чрез ексфолиране ще премахнете от него мъртвите клетки и ще подхраните растежа на нови, а с това ще възвърнете и блясъка му. Добри природни продукти в това отношение са овесената каша, хумата и оризовото брашно.
Не подминавайте ръцете
Независимо колко добре изглежда лицето ви, не забравяйте и грижата за ръцете. Напуканата и суха кожа по тях може да предизвика дори болезнено сцепване (най-често между пръстите), а и така кожата изглежда по-стара и захабена. Всеки хидратиращ крем за ръце ще свърши работа при условие, че ръцете ви спешно се нуждаят от овлажняване.
Сапуните, които ползвате през лятото, може и да съдържат повече оцветители и ароматизатори, но те не са подходящи за студеното време. И тук важи правилото за почистването на лицето - твърде многото почистващи агенти ще отнемат влагата и мазнините по кожата, от които тя особено се нуждае през този период. Лосионите за тяло, в много случаи дори тези които и омазняват, са най-подходящи за есента и зимата.
Пазете се от слънцето
Ако смятате, че в студеното време то влияе по-малко на кожата ви, това не е вярно. Облаците всъщност отразяват слънчевите лъчи и увеличават риска от рак на кожата. Затова и за зимата, особено ако смятате да прекарвате по-дълго време навън, важат същите правила като през лятото.
Зимата е подходящ период да се погрижите и за онези участъци от кожата, които най-много са били засегнати от лятното слънце. Проблемите с пигментацията на кожата изискват третиране с препарати, за които е противопоказно да ползвате и да се показвате на слънце.
При проблеми с пигментацията, задължително потърсете консултация с дерматолог, за да открие истинската причина за проблема и да назначи съответното лечение.
Устните ви трябва винаги да са влажни
И е добре да започнете грижите за тях още преди да настъпи зимата. За да не допуснете те да изсъхнат и да се напукат, трябва да вземете специални мерки. Балсамите с восък могат само да предпазят изсъхналите устни, но не и да премахнат евентуалното им напукване. Те не съдържат достатъчно восък за това.
Ако проблемът с изсъхването и напукването е хроничен, трябва да се консултирате с дерматолог. Най-често той ще препоръча крем, съдържащ кортизон, но и ще потърси основната причина за проблема.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!