Д ва гласа не стигнаха парламентът да отхвърли ветото на президента върху Закона за интеграция на хората с увреждания.
Поради липса на достатъчно депутати в мнозинството в пленарната зала със 119 гласа "за", 40 "против" и четирима въздържали се Народното събрание не прие отново измененията в закона.
Президентът оспори през септември част от текстовете, с които на практика се отнема правото на парична добавка за интеграция в обществото на хората с увреждания.
От социалната парламентарна комисия и от социалното министерство твърдят, че еднаквото третиране и раздаването на добавка на всички хора с увреждания е несправедливо.
Зам.-министърът на труда и социалната политика Иванка Христова съобщи, че ветото на президента, което вече е факт, ще струва около 600 млн. лв. на социалното министерство, за да бъдат дадени интеграционни добавки на всички хора с увреждания, а не според специфичните им нужди.
От дискусията по законопроекта вчера стана ясно, че БСП, НДСВ и ДПС ще отхвърлят ветото.
Това първото прието вето на Георги Първанов, откакто спечели втори мандат.
Левицата ще поиска анулиране на гласуването на парламента, с което беше подкрепено ветото на президента, заяви председателят на парламентарната група на Коалиция за България Михаил Миков.
Мотивите са, че при повторното гласуване системата не отчела гласовете против на четирима депутати, информира БНР.
След като предложението на Миков не беше подкрепено в пленарна зала, той заяви в кулоарите на парламента, че все пак при възражение от страна на депутати процедурата предвижда такава възможност.
Депутатът от БСП Петър Мръцков, който е предложил повторното гласуване, каза, че в разпечатките срещу неговото име и на още трима-четирима депутати от левицата не е отбелязано нищо, въпреки че са били в залата и са гласували "против".
Ръководството на левицата решава каква ще бъде следващата крачка, но при всичко положения ще се подадат възражения срещу резултатите от гласуването, добави Мръцков.
Председателят на Народното събрание Георги Пирински посочи, че не вижда начин, по който да може да има ново прегласуване на гласуване, което е приключило, регистрирано и което не е било оспорено.
Ще трябва допълнително да се прецени каква процедура би могла да се приложи, но аз лично не виждам как може да се ревизира резултатът, каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!