С пециалността "Софтуерно инженерство" е с най-висок минимален бал след първото класиране в Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ). От учебния отдел на най-старото висше учебно заведение у нас съобщиха, че след първото класиране са приети 4589 кандидат-студенти в редовна форма на обучение.
Летвата е вдигната най-високо при мъжете, които са кандидатствали в споменатата специалност, която е нова. Балът е 29,10 (при максимален 30), информира "Дарик радио".
При девойките най-висок минимален бал е регистриран в специалността "Скандинавистика" - 28,64. Следват "Публична администрация" - 28,50 и "Японистика" - 28,23.
В "Право" приетите момчета са с бал над 25,55, а момичета - с над 26,76. За "Журналистика" минималният бал е съответно 24,51 и 25,26.
Като цяло новите специалности са с по-висок приемен бал от традиционните, заяви Георги Гешев, началник на учебния отдел на университета. Той даде пример със специалността "Минало и съвремие на Югоизточна Европа", която е с по-висок бал от другите специалности в Историческия факултет.
Подобна е ситуацията и в Химическия факултет и във Факултета по математика и информатика.
От вторник класираните студенти вече се записват за първата си учебна година. От "Алма Матер" напомнят, че документите за общежития се подават при записването.
Сред мотивите да се избере СУ е това, че полученото там образование е по-престижно от другите висши училища, сочи проучване, цитирано от БНР.
Тази година 55,2% от кандидат-студентите са предпочели университета заради престиж, а 40,9% - заради високото качество на образованието. Разнообразието от специалности е привлякло 23,3% от кандидатстващите.
При условие, че не бъдат приети, повече от половината имат намерение да кандидатстват отново догодина, и то по избраната специалност; независимо от нея, ще кандидатстват 20,1%.
49,3% от кандидат-студентите са се подготвили с частни уроци, а 19,5% са с кандидатстудентски курсове.
Повечето от половината анкетирани са заявили, че са се явили на предварителни изпити, а 17,8% не са, защото не имало подобни изпити за тяхната специалност.
На предварителните датите са се явили 53% от запитаните заради по-големия шанс, а за проверка на знанията си - 21,3%. 18% са ги приели като начин да се докоснат до атмосферата на кандидатстудентския изпит.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!