З адължението за всяка новосключена полица "Гражданска отговорност" на долния ляв ъгъл на предното стъкло на колата да има залепен стикер, с който се удостоверява наличието на застраховката, влезе в сила от днес.
Лепенките се получават от застрахователя и са безплатни. Действително себестойността на един стикер е 1,70 лв., но те се плащат от Гаранционния фонд.
При липса на лепенката КАТ ще налага санкции. Това не се отнася за собствениците на автомобили, които имат полици с по-ранна дата и които също трябва да получат стикери.
Стикерите са отпечатани в два цвята: зелените ще са за едногодишните застраховки, а червените - за по-краткосрочните. Ще имат няколко нива на защита, както и холограми със знака на Гаранционния фонд.
В комплекта е включена и лепенка с баркод, от който с баркод четец ще може да се чете различна информация, вкл. кога е отпечатан стикерът.
Основната цел на стикерите е да повишим събираемостта на застраховката над сегашните 50% и да достигнем изискваните от Европа 80%, обяви Борислав Михайлов, шеф на Гаранционния фонд.
Стикерите обаче станаха поредната ябълка на раздора за застрахователния бизнес.
От една страна стои лагер, в който влизат ДЗИ, "Булстрад" и "Лев инс", които смятат, че лепенките са напълно излишни и нямат никаква правна стойност.
При проверка от страна на КАТ единственият документ със стойност е полицата, независимо дали има стикер или не, коментират оттам. Освен всичко цената на стикерите е твърде висока и е възможно тя да се намали.
Трите дружества държат 40% от премийния приход от застраховки в страната.
От другия лагер опонират, че стикерите имат важна роля и агитират, че шофьор без лепенка ще си има проблеми с КАТ.
"По този начин ще отсеем и огромното количество фалшиви полици, които циркулират на пазара. Друг положителен момент е, че отдалеч ще се познава кой има "Гражданска отговорност" и кой е нередовен", коментираха застрахователи.
Купили преди време задължителната "Гражданска отговорност" клиенти обсадиха днес офисите на застрахователите, за да си искат стикерите, съобщиха от компаниите.
Оказа се, че гражданите масово не са наясно, че няма да бъдат санкционирани, ако представят само сключена преди 1 юни т.г. полица. Задължени да имат лепенка на предното стъкло на автомобила са само тези, които тепърва сключват задължителната застраховка.
Въпреки протеста, всички дружества взеха достатъчно количество от стикерите, заяви пред
INSURANCE.BG Йордан Кифов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и председател на комисията по автомобилно застраховане към АБЗ.Той подчерта, че с лепенките се въвежда ред на пазара на "Гражданска отговорност", ефектът от който ще може да бъде видян след една година.
В момента голям проблем е липсата на унификация на полиците на различните компании. Тъй като няма единен образец, дружествата оформят полиците си по различен начин.
Затова и при проверка служителите на КАТ не могат да разпознаят фалшификатите.
Не е случаен фактът, че от над 900 000 проверени автомобили установените случаи на липса на валидна "Гражданска отговорност" са само около 7000, подчерта Кифов.
Той уточни, че с въвеждането на стикерите този проблем ще бъде решен, тъй като след една година наличието на задължителната застраховка ще бъде доказвано само със стикер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!