В Германия затворът Гелдерн край Дюселдорф и асоциацията "Каритас" са разработили доста нетипичен начин за превенция на престъпността сред младите.
Двете институции организират посещения на младежи на възраст от 15 до 19 години в затвора.
Повечето от тях вече са имали проблеми с правосъдието и дори условни присъди, но целта на необичайната инициатива е да им бъде представена опасността, която ги грози, ако продължат да нарушават закона.
При пристигането си в затвора Гелдерн, младежите са подложени на щателна проверка и са приканени да изпразнят всичко от джобовете си.
По време на престоя си те
обличат и типичните затворнически дрехи
в тъмносиньо. С една дума атмосферата е напълно автентична.
Един от посетителите на затвора по програмата на "Каритас" споделя:
"Не е никак приятно тук... Стори ми се, че ще остана тук цял живот..."
По време на посещението се провежда и среща с излежаващи присъди за най-различни престъпления. Затворниците разказват пред младежите за тежките условия и затова, как само една грешна стъпка може да промени живота на човека.
В Австрия закон от 1997 г. подпомага превенцията на домашното насилие. Този закон често се привежда от Съвета на Европа като пример за подражание.
Идеята е много проста - още от първото оплакване да се забранява достъпа на съпруга, упражнил насилие.
Преди влизането на закона битите жени са напускали домовете си, но днес вече невъздържаните мъже са тези, които са принудени да си тръгват.
Законът позволява съпругът да бъде прогонен само с позвъняване на полицията. Достатъчно е само децата, съседите или дори самата жертва да се обади на телефон 133, за да пристигне полицията.
На място полицаите изясняват ситуацията и
имат право да отнемат ключовете за жилището от нападателя
и да го принудят незабавно да напусне, ако е нужно - и със сила.
Въпреки националната стратегия за превенция на престъпността у нас, статистиката непрекъснато отчита нарастване на броя на противообществените прояви, извършени от деца и младежи.
Възрастовата граница при извършване на престъпления непрекъснато пада. Децата най-често крадат, увеличава се детската агресия и
в училищата зачестяват бруталните прояви
Основен проблем е, че липсва ясна младежка политика, защото децата, които извършват престъпления са жертва на средата, а не закоравели престъпници.
Леките присъди - условно наказание и обществено порицание, които обикновено се налагат, създават чувство за безнаказаност, твърди Мариана, която работи в детска педагогическа стая.
Крайните мерки също са безрезултатни.
Според доклад на фондация "Фридрих Еберт" местните комисии за борба с противообществените прояви въдворяват 11-годишни проституиращи в интернати, където не се извършва никаква корекция на поведението им, а много често ефектът е дори отрицателен.
Общинските съвети на големите градове проведоха заседания по въпроса за превенция на детската престъпност.
Във Варна има предложение децата да бъдат водени в затворите, за да могат да видят докъде може да ги доведе едно престъпление.
Сред мерките, които се препоръчват настоятелно, са засилен контрол в училищата,
извънкласни занимания, спорт, ангажиране на децата с дейности по културни проекти
Съгласно подписания меморандум между Столичната община и "Фонд за превенция на престъпността ИГА" български специалисти ще бъдат обучавани по британската система за превенция на непълнолетни престъпници.
Идеята е работещите с млади правонарушители да определят по-ефективни програми, които да прилагат при работа с младежите.
В началото на тази година двете вътрешното и образователното министерство също стартираха своя програма за превенция на престъпността на децата, като запознават учениците в основното училище с пряката работа на органите на реда.
Първият месец от старта на кампанията - февруари, бе посветен на мерките по пожарна безопасност. В програмата са включени запознаване с работата на службите "Гранична полиция" , "Борба с организираната престъпност" и КАТ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!