М инистерството на здравеопазването за пореден път изненада производители и търговци на медикаменти с желанието си да диктува цените на лекарствата, без да се съобразява с пазарната логика. Този път ведомството предложи, а правителството в четвъртък прие наредба, която на практика дава право на държавата сама да определя кои лекарства и на каква цена да се плащат с публичните средства.

Според новия Закон за лекарствените продукти в хуманната медицина от следващата година независима комисия трябва да определя кои медикаменти и на каква цена ще се включат във вече единния позитивно-реимбурсен лекарствен списък.

В тази комисия трябваше да има представители на няколко министерства, Националната здравноосигурителна каса, Изпълнителната агенция по лекарствата и на съсловните организации на лекарите и стоматолозите.

Незнайно защо обаче Министерският съвет пропусна да включи хора от лекарския и зъболекарския съюз. Така новият орган стана изцяло държавен. Аргументът е, че интересите на обществото ще се защитават както по света от здравната каса, но докато в другите държави осигурителните институции са много, у нас тя е монополист и се контролира изцяло от управляващите.

Всичко това създава условия за непрозрачна процедура, заявиха от фармацевтичния бранш. За председател на комисията правителството в четвъртък определи д-р Светлана Спасова. Неин заместник ще е доц. Стоян Александров от здравното министерство.

Наредбата ядоса както представителите на индустрията за оригинални лекарства, така и колегите им, които произвеждат генерични медикаменти. В първата група влизат международни компании, влагащи огромни инвестиции, за да получат и внедрят на пазара нов продукт, докато вторите са предимно български фирми, които пускат на пазара по-евтини копия и по този начин ги правят достъпни за по-широк кръг хора.

И едните, и другите недоволстваха, защото са представили на здравното министерство поисканите от него становища по проекта за наредба, но никой не се е съобразил с тях.

В четвъртък от Сдружението на българските фармацевтични производители заявиха, че ще изпратят писмо до премиера Сергей Станишев и правителството с молба някои от текстовете в наредбата да бъдат променени.

Асоциацията на научно-изследователските фармацевтични производители в България, която включва чуждите компании, също обмисля възраженията си пред съответните институции.

Протестът на българските фармацевтични производители е основно срещу текста, който определя, че цената на генеричните лекарства трябва да бъде с 50% по-ниска от тази на оригиналните. Според д-р Андрей Младенов, директор в "Софарма", подобно обвързване на цените не се толерира в Европейския съюз, защото нарушава правилата на свободната конкуренция.

Според него по този начин се създава реална опасност да бъдат изтласкани от пазара генеричните продукти в случай на недобросъвестно поведение от страна на оригиналната индустрия. Защо не се оставят генерикът и оригиналът да се конкурират, попита той.

Според изпълнителния директор на сдружението Росен Казаков при т.нар. стратегия на враждебно ценообразуване дадени лекарства целенасочено могат да бъдат притиснати надолу до степен производителите да се принудят да ги продават под себестойността. Това би създало предпоставки за нелоялна конкуренция чрез лобиране, каза той.

Иначе от сдружението приветстват обединяването на лекарствените списъци в един, защото това е опит за въвеждане на практиката "едно гише" - досега производителите защитаваха позициите си веднъж при определяне на позитивния списък, втори път - при реимбурсирането на лекарствата от касата и след това пред министерството и болниците.

Представителите на чуждестранните фирми в четвъртък не знаеха дали здравното министерство се е съобразило с техните препоръки. Ние сме против идеята основното за едно лекарство вещество да се плаща на една и съща цена, когато е в различни комбинации, защото няма ясни критерии дали производните препарати са с еднакво въздействие за пациентите, заяви и изпълнителният директор на асоциацията на научноизследователските производители Деян Денев.

Според него проблем ще има и с решението комбинираните медикаменти да не са на по-висока цена, отколкото струват двата съставящи ги препарата. Ние искаме да се допускат изключения, защото има много нови, съвременни лекарства, които нямат негативните странични ефекти на старите и са много по-добри за пациентите, но според наредбата те трябва да се плащат на една цена, поясни Денев.

Производителите са единодушни, че законът за лекарствата е съобразен с европейските изисквания, но сега с наредбата се прави опит да се въведе администриране на пазара и да се ограничи конкуренцията. След като в закона е записано, че в позитивния списък влизат най-евтините препарати в сравнение с 8 референтни страни в Европа, не е необходимо държавата да се намесва по-нататък в ценообразуването, смятат от бранша.

За следващата година средствата за лекарства в бюджета на здравната каса са 295 млн. лв. Още 160 млн. лв. са отделени за медикаментите за онкоболни, хемодиализа и други тежки заболявания, за които плаща здравното министерство. Отделно по позитивния-реимбурсен списък от следващата година ще се определят и лекарствата, които купуват болниците. Пазарът, който държат те, също е за милиони левове.

Правителството прие в четвъртък и спорната наредба за регулиране на цените на лекарствата, срещу която въстанаха фармацевтите. Според нея аптекарите ще могат да си слагат по-ниски надценки над цената на производителя - за лекарства до 10 лв. - 22%, за такива от 10 до 30 лв. - до 20%, и за препарати над 30 лв. - до 18%. Според здравното ведомство тези надценки са договорени с ръководството на Българския фармацевтичен съюз. Председателят на съсловната организация Мирослав Ненчев обаче отрече да има споразумение за намаляването им. Още днес ще свикам заседание на управителния съвет и ще решим какви мерки да предприемем, каза той. Според него държавата е обявила геноцид на аптеките, затова гилдията вече се готви за стачка.

Никога не дразни жена. Тя помни неща, които още не са се случили!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тайните на успешния брак на Чарлз и Камила: Живеят разделени, но щастливи

Тайните на успешния брак на Чарлз и Камила: Живеят разделени, но щастливи

Любопитно Преди 10 минути

Двойката в момента се подготвя за пътуване до Италия, което ще съвпадне с 20-ата им годишнина от сватбата на 9 април

Рубио: Ще узнаем много бързо дали Русия иска мир

Рубио: Ще узнаем много бързо дали Русия иска мир

Свят Преди 21 минути

Според него украинците са показали желание за пълно прекратяване на огъня

Магическите формули на Тръмп: Има ли логика в митата му?

Магическите формули на Тръмп: Има ли логика в митата му?

Свят Преди 59 минути

Президентът използва стратегически мита за преговори с ЕС

Тайните на добрия грим с Кирил Гуцов

Тайните на добрия грим с Кирил Гуцов

Любопитно Преди 1 час

Кирил Гуцов опровергава някои широко разпространени митове за грима

Задържаха тийнейджър във Варна, купил вейпове онлайн

Задържаха тийнейджър във Варна, купил вейпове онлайн

България Преди 1 час

Младежът очаквал доставката на електронни цигари от Полша

<p>Почти столетна костенурка стана&nbsp;майка за първи път</p>

Костенурка стана майка за първи път на 97 години

Любопитно Преди 1 час

"Тя е и най-възрастната известна костенурка в света, която става майка за първи път"

Проф. д-р Георги Ангелов, заместник-министър на иновациите и растежа и Бойко Василев, журналист, продуцент и водещ на „Панорама“, БНТ

За първи път български компании преминават в европейски кръг на бизнес състезание по устойчивост на Schneider Electric

Любопитно Преди 1 час

Конкурсът Sustainability Impact Awards се провежда за трета поредна година в глобален мащаб

"Не съм говорила с татко от пет месеца": Дъщерята на Чарли Шийн разкрива сложните отношения с баща си

"Не съм говорила с татко от пет месеца": Дъщерята на Чарли Шийн разкрива сложните отношения с баща си

Любопитно Преди 1 час

21-годишната Сами призна, че тя и Чарли Шийн са имали трудни моменти в комуникацията

<p>Рюте: Топката е в руското поле</p>

Рюте за прекратяването на огъня в Украйна: Топката е в руското поле

Свят Преди 1 час

Генералният секретар добави, че за целия Алианс е ясно, че Русия представлява заплаха

<p>Румъния се похвали с нов модел ракетна система &quot;Пейтриът&quot; от САЩ</p>

Чолаку: Румъния ще получи нов модел ракетна система "Пейтриът" от САЩ

Свят Преди 2 часа

Покупката е договорена и плащането е направено, обяви Чолаку

<p>Време ли е за развод?&nbsp;</p>

Експерти и адвокати анализират: Време ли е за развод?

Любопитно Преди 2 часа

Процесът на развод е изключително труден — не само логистично, но и емоционално и финансово

<p>Китай отвръща на удара на САЩ с митата</p>

Реципрочни действия: Китай въвежда допълнителни 34% мита за САЩ

Свят Преди 2 часа

Решението влиза в сила от 10 април

Дженифър Лопес и дъщеря ѝ на премиерата на "Лека нощ и късмет" на Бродуей (СНИМКИ)

Дженифър Лопес и дъщеря ѝ на премиерата на "Лека нощ и късмет" на Бродуей (СНИМКИ)

Любопитно Преди 2 часа

Лопес изглеждшеа така, сякаш иска да напомни на Бен Афлек какво точно е изгубил

<p>Скандалният ТВ&nbsp;водещ д-р Оз ще ръководи здравеопазването на милиони американци</p>

Сенатът потвърди: Скандалният ТВ водещ д-р Оз ще ръководи Medicare и Medicaid

Свят Преди 2 часа

Д-р Оз е критикуван за популяризиране на "псевдонаука" и грешни медицински съвети

<p>Орбан готви репресии срещу протестиращите в Унгария&nbsp;</p>

Орбан готви закон срещу блокиране на мостове по време на протести

Свят Преди 2 часа

Орбан изтъкна факта, че щом е възможно да се провеждат протести като тазседмичния, заплаха за демокрацията в страната няма