Н ова цифрова технология за рентгенови изследвания внедряват болниците в Англия като част от най-големия здравен проект в света, оценен на 6,2 млрд. лири стерлинги.
Дигиталната X-ray система позволява на лекарите да разглеждат рентгеновите снимки на компютърните екрани, вместо на филми, каквато е обичайната практика в момента.
Проектът на националната здравна служба (NHS), която е най-голямата в Европа, вече е обхванал половината болници в Лондон и Южна Англия.
Системата PACS (съкратено от Picture Archiving and Communications System) съхранява в електронен вид рентгеновите изследвания и сканирания, така че докторите да могат да ги виждат на екран.
Цифровото съхранение елиминира нуждата от филми в рентгеновото изследване. Като резултат специалистите медици получават удобен достъп до снимките от своите лаптопи или таблет РС.
Друг положителен ефект е по-бързото предоставяне на информацията от изследването. И не на последно място, цифровата X-ray система е по-икономична, тъй като съкращава разходите, свързани с обработката на филми.
Няколко региона в Англия, обединени в клъстери, внедряват системата PACS, като всеки от тях работи с един местен доставчик на услуги (LSP). В по-голяма част от болниците се използват системи на "Дженерал илектрик" и "Филипс", доставяни съответно от Fujitsu и BT.
Очаква се проектът да приключи през март догодина. В момента електронната база съхранява над 45 млн. изображения, а изследваните пациенти са около 2,7 млн.
Според лекари системата вече дава отлични резултати. Намалял е например броят на отложените операции поради лошо качество на снимките. От друга страна, е съкратено времето за получаване на резултатите от изследването.
Системата PACS е само един от деветте проекта за ИТ модернизация на услугите на NHS. Реформата, за която са предвидени 6,2 млрд. лири, трябва да приключи към края на десетилетието.
Едно от най-интересните нововъведения са електронните рецепти, от които се очаква рязко да намалят грешките от неправилно разчитане на лекарските предписания.
Англия изгражда високоскоростна национална мрежа за новите услуги, която е наречена N3 и заменя старата инфраструктура. Към момента 94% от всички общопрактикуващи лекали имат достъп до бързата мрежа.
Модерната инфраструктура ще свърже 100 хил. лекари, 380 хил. сестри и около 50 хил. други здравни работници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!