Все още обаче има опасност за живот на Маринова, уточниха дежурните лекари. Тя е била държана 72 часа в медикаментозен сън заради болките от получените при взрива 30% изгаряния. Значително по-добро е състоянието на Емил Еримиев, който е с 15% изгаряние по лицето и тялото. На него многократно му е била преливана кръв. Той вече е контактен и може да говори.
Заведено е дело срещу неизвестен извършител. Под отговорност ще бъдат подведени двамата собственици на масления цех в Долна Митрополия. Това са Евгени Вълков и Слави Михайлов. Те са били разпитани в окръжаната следствяена служба. Разпитват се и всички очевидци на експлозията в Долна Митрополия. Адвокатът на фирмата твърди, че аварията е била причинена, поради небрежност от страна на персонала. Собствениците нямат вина, заяви адвокатът Димитър Димитров.
Над 50 са предприятията с рискови производствени дейности в плевенска област, заяви директорът на Главната инспекция по труда Тотю Младенов, цитиран от "Дарик радио". Той допълни, че предприятието "Шрот екс" не е имало акт 16 по строителен контрол. От нормативните актове е станало ясно, че условията за работа не са били безопасни.
Маслобойната в Долна Митрополия е с редовна регистрация, съобщи БНР. Всеки месец от фирма "Шрот екс", собственик на маслобойната, са били подавани данни за 11 работници и са внасяни осигурителни вноски за тях, уточнява директорката на социалното осигуряване в Плевен Галина Станимирова.
От четиримата загинали при мощната експлозия единствено Симеон Василев не е бил осигуряван от тази фирма, тъй като е постъпил на работа там през миналия месец. Фирмата се е регистрирала в управлението на 16 март 2001 г.
Прокуратурата в Плевен ще проверява начините за изграждане на преработвателните съоръжения и тяхната експлоатация. Специално назначени за целта са две експертни групи. Образуваното следствено дело за трагичната злополука засега се води срещу неизвестен извършител.
Собствениците на предприятието не са подали задължителната декларация по Закона за безопасни и здравословни условия на труд, в която трябва да посочат вида на дейността и риска при работа, предаде още БНР, като цитира шефа на Главната инспекция по труда Тотю Младенов.
Според спецификата на дейността предприятието е взривоопасно, каза още изпълнителният директор на инспекцията. При извършената проверка е установено, че причината за аварията е взривоопасна смес, образувана при работа. Предприятието не е притежавало и документи за започване на строителство.
На въпрос на БНР защо инспекцията по труда не е установила незаконната дейност Младенов отговори, че цялата отговорност носи работодателят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!