З а сценария на "Дневна красавица" (1967) получава "Златен лъв" от Венеция, за "Непоносимата лекота на битието" (1988) - номинация за "Оскар" за сценарий и награда на Британската филмова академия за адаптацията на романа на Милан Кундера.
За "Тенекиеният барабан" (1979) е удостоен със "Златна палма" от фестивала в Кан.
Списъкът на номинациите и наградите на Кариер сам по себе си напомня история на киното
Той е сценарист и на "Дантон" (1982) на Вайда, "Валмонт" (1989) на Форман, "Една любов на Суан" (1984), "По следите на изгубеното време" на Шльондорф, "Сирано дьо Бержерак" (1990)...
(Вж. филмографията му в Imdb.com)
През 1986 г. талантливият французин е избран за президент на новосъздаденото висше училище за кино и аудиовизия в Париж (ФЕМИС, lafemis.fr). През 2003 г. "Колибри" (colibri.bg) публикува на български неговата книга "Невидимият филм".
"Призраците на Гоя" е най-новият драматичен разказ на Милош Форман. Историята връща в Испания през 1972 г., когато Инквизицията е много активна. Филмът пресъздава един отрязък от живота на известния испанския художник Франциско Гоя (Стелан Скарсгард), в който неговата муза Инес (изиграна от Натали Портман) е обвинена в ерес от свещеника-манипулатор Брат Лоренцо (Хавиер Бардем).
Важно е да се отбележи, че са съчетани реално съществуващия образ на Гоя с няколко измислени персонажи, а зрителят сякаш наблюдава заедно със самия Гоя какво се случва с неговите "призраци".
"Улжан" (2007) е поредната история, създадена от Шльондорф и Кариер. Същият тандем стои зад един от най-значимите кинопроекти в историята на киното - "Тенекиеният барабан" по романа на Гюнтер Грас.
"Улжан" разказва за опитите на французин да прогони собствените си демони на края на света. Шарл е решителен мъж, устремен към цел, която само той си знае. Дошъл е момента за непоколебими приключения - затова, когато колата му се поврежда в Казахстан, той просто продължава пеш.
По пътя си среща доста колоритни персонажи, сред които се открояват магазинер, който продава думи, и красивото местно момиче на име Улжан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!