О коло 60 мъртви птици от вида белочела водна кокошка и две големи белочели гъски бяха открити от експерти на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) във Варна при всекидневния оглед на водоемите в района на Шабленското езеро. Телата били разпръснати на площ около 200 кв. метра.
В местността Голяма Ада в района на Дуранкулашкото езеро, били намерени още 60 мъртви белочели водни кокошки и 10 юрдечки от вида потапница.
Междувременно бе съобщено, че откритите преди ден мъртви водни кокошки при Дуранкулашкото езеро са умрели от глад и студ.
Замръзнали били краката на водните кокошки, а допълнителната причина за смъртта им е гладът, поясни д-р Пенчо Каменов, шеф на дирекция "Здравеопазване" към Националната ветеринарномедицинска служба.
Пробите, взети от птиците, не показват наличие на птичи грип, уточни специалистът. По думите му езерото е замръзнало и водните кокошки няма с какво да се хранят, а такива случаи имало всяка година.
Директорът на Регионалната ветеринарномедицинска служба д-р Александър Александров също поясни, че намерените мъртви белочели водни кокошки са ендемични видове, т.е. те не са прелетни птици. Тези пернати се хранят с водорасли от езерата и според ветеринарите са загинали в големия студ от глад, тъй като били открити дори водни кокошки, сковани от лед в самите езера.
Все пак достъпът до Шабленското и Дуранкулашкото езеро ще бъде ограничен заради потенциалната опасност от птичи грип, съобщи директорът на РДВР-Добрич кап. Ивелин Петров.
Някои от обитателите на одеската зоологическа градина също не понесоха студа, съобщи ИТАР-ТАСС. От измръзване са загинали маймуни, птици, включително рядък вид александрийски папагал.
Причина за гибелта на животните е прекъсването на отоплението и електричеството в Одеса през последните дни, когато температурите достигнаха -20 градуса. Много други са се разболели от студа и сега ги лекуват.
Снощи БТА съобщи, че в РИОСВ-София е бил подаден сигнал за забелязан лебед в софийския квартал "Младост 1". Преди обаче експертите да доближат птицата, за да установят състоянието й, тя отлетяла, което им дава основание да смятат, че е била в добро здравословно състояние.
Еколози предполагат, че водоизточникът на лебеда е замръзнал и той се е принудил да търси храна другаде.
На много места събратята му живеят редом с човека в полудиво състояние или като паркова птица и по този начин се компенсира намаляването в естествената им среда на обитание.
Повечето видове лебеди са прелетни. Обитават крайбрежните участъци на езера, язовири и големи реки, соленоводни басейни, вкл. морета и океани. У нас лебедите са една от зимните атракции край градските плажове по Черноморието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!