Американският президент Джордж Буш направи поредния си лапсус на пресконференция в Белия дом, когато в един момент обърка лидера на терористичната мрежа "Ал Кайда" Осама бин Ладен с бившия иракски президент Саддам Хюсеин, коментират световните агенции.
Държавният глава допусна конфузната грешка на езика, докато защитаваше решението си да позволи шпионирането на заподозрени в тероризъм без съдебна заповед.
"В края на 90-те години нашето правителство можеше да следи Осама бин Ладен, защото той използваше определен вид телефони, но някой разкри тази информация пред медиите. Познайте какво се случи. Саддам... - каза президентът, след което се поправи: - Осама бин Ладен промени поведението си. Смени начина си на комуникация."
Ние сме във война и трябва да защитаваме американските тайни, категоричен бе US президентът.
Ако подслушванията без съдебна заповед в САЩ бяха разрешени преди атентатите на 11 септември 2001 г., нападенията може би щяха да бъдат предотвратени, коментира по-рано и вицепрезидентът Дик Чейни и се аргументира:
"Двама от извършителите на атаките са били през 2001 г. в Сан Диего, щата Калифорния, и са поддържали връзка с членове на "Ал Кайда" извън САЩ. Ние не сме знаели за това, а ако имахме право на такива подслушвания, може би щяхме да ги арестуваме."
Разрешението, което президентът е дал за използване на т.нар. "специални разузнавателни средства", се отнася само за известни или заподозрени терористи, поясняват от Белия дом.
Миналия петък в. "Ню Йорк таймс" съобщи, че през 2002 г. Буш е позволил на Агенцията за национална сигурност (NSA.gov) да подслушва телефонните разговори и да чете имейлите на хиляди американци и пребиваващи в страната чужденци без съдебно разрешение.
Междувременно сенаторът Джон Маккейн, който оказа натиск върху Белия дом, да приеме внесения от него законопроект за забрана на изтезанията, заяви, че грубото третиране на терорист, който знае за готвен атентат, не нарушава международните стандарти.
Ако се стигне до подобна изключително рядка ситуация, президентът ще разреши подобно третиране и ще поеме своята отговорност, обясни видният републиканец.
Чейни, от своя страна, изрази подкрепата си за предложения от сенатора проект, но подчерта, че САЩ са във война с терористи, избили 3000 невинни американци на 11 септември 2001 г. и е важно да могат да провеждат ефективни разпити.
Буш даде подкрепата си за законопроекта, след като постигна компромис с Маккейн грубото третиране на задържани да бъде позволено, ако това е необходимо за предотвратяване на терористична операция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!