В районите с голяма инвестиционна активност, каквито са курортите, може да има недостиг на вода през лятото. Това предупреди във вторник регионалният министър Асен Гагаузов на форум за финансирането на ВиК сектора. Той направи уговорката, че са малко местата в страната, където има опасност от въвеждане на режим заради безснежната зима.
В понеделник в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) се събра консултативният съвет по водите, който назначи група експерти от няколко министерства да изготви мерки, за да се избегне водният режим в най-засегнатите от сушата райони. На заседанието беше съобщено, че в момента големите язовири са пълни на 72% от общия си обем.
Четири язовира заслужават по-строго наблюдение - "Среченска бара", "Студена", "Христо Смирненски" и "Камчия", уточни във вторник зам.-министърът на околната среда Любка Качакова, която е председател на съвета по водите.
Тя обясни, че именно "Камчия" снабдява Варна, Бургас и Черноморието, но той е пълен малко под половината от обема си, който е 233.5 млн. куб.м.
Освен това съоръжението по принцип вече не е достатъчно, тъй като е проектирано за далеч по-малко потребление. Водосборът му не е планински и не зависи от топенето на снеговете, а само от валежите. Така че, ако лятото и пролетта са много сухи, ще се набележат мерки, но трябва да изчакаме април и май, каза Качакова.
Тя каза, че експерти от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) са докладвали на съвещанието, че ще направят всичко възможно до лятото да бъде изградена аварийната връзка на язовир "Цонево" с Варна, който досега се използва само за напояване. Ако е необходимо, екоминистерството има право да ограничи пускането на вода за вецове, за промишлени нужди и да даде приоритет на бита.
Основната причина за проблемите с водоснабдяването на морските общини е масовото строителство, големият брой разрешителни за строеж не са съобразени с капацитета на остарялата мрежа според зам.-министъра на регионалното развитие Димчо Михалевски.
Над 5 хил. са издадените само през 2006 г. строителни разрешения. МРРБ е поискало информация от общините за плановете им за развитие през следващите 10 години. Данните ще послужат и за анализ на нуждите от изграждането на ВиК мрежа и на капацитета на пречиствателните станции за бъдеще.
В момента нещата се решават на парче, което не е ефективен подход, е мнението на Михалевски. По думите му на базата на планове на общините и актуализацията им ще се определят нужните инвестиции в сектора.
За водния сектор ще се заделят около 70% от средствата по оперативна програма "Околна среда", които са над 1.7 млрд. евро. За ВиК инфраструктурата в общините обаче трябват около 6.9 млрд. евро, сочат оценките на експертите в регионалното министерство.
Най-сериозни са проблемите с водоснабдяването и пречистването на водата в Слънчев бряг и Златни пясъци. Миналото лято Слънчев бряг беше на воден режим. За цялостно решаване на проблема са необходими 20 млн. лв., каза Димчо Михалевски.
МРРБ е осигурило 8 млн. лв. и се търсят останалите. Златни пясъци се нуждае от пречиствателна станция. За ВиК проблемите на общините Долни Чифлик, Бяла и Аврен (т.е. от Камчия до Обзор) се предвижда изграждането на водопровод "Камчийски пясъци". В него ще се инвестират 25 млн. лв. за 22 км тръба, като обектът трябва да бъде готов за следващия летен сезон. За този проект ведомството е разрешило да се тегли кредит от 15 млн. евро.
Процедурата за обществена поръчка в момента се обжалва от банката, класирана на второ място, и се чака решението на Комисията за защита на конкуренцията. Едва тогава ще се пристъпи към сключване на договор и към реализиране на проекта, припомниха от ВиК - Варна.
В зимните курорти проблемът с водата засега е най-остър в Пампорово. Ако спешно не се изградят нови мощности, следващия сезон курортът може да бъде на режим, предупреди Михалевски. В момента се подават 45 л вода в секунда при необходимост от 100 л. Необходимите средства са около 8 млн. лв.
Банско строи нов водонапорен резервоар за високата зона, който трябва да бъде готов за новия сезон, каза зам.-кметът Иван Ръхов. В града се подменят и старите тръби, по които се губи половината от подаваната вода. Общината е отделила средства и за проектирането на язовир "Кошарината", каза Ръхов.
В Бургаско търсят 80 млн. евро, за да се изгради язовир "Раков дол". Проблеми с водоснабдяването на Южното Черноморие няма да има само ако се запази сегашното потребление, което е нереалистично, твърдят специалисти.
Крайбрежието от Созопол до Синеморец се снабдява от яз. "Ясна поляна", но той вече е недостатъчен. "Ако все още няма селища на режим, особено в Странджа, то е, защото имат собствени водоизточници", коментираха от ВиК - Бургас. Готов проект има и за язовир "Младежко" край едноименното село в Странджа.
Според директора на ВиК - Варна, Валентин Вълканов предположенията за воден режим по Северното Черноморие са силно преувеличени. "Потреблението на Варна от "Камчия" е около 3 млн. куб.м месечно, при нужда имаме възможност да черпим още около 500 хил.", поясни той.
По думите му водата в "Камчия" би могла да задоволи нуждите на областта за 2-3 години напред, дори ако през всичкото това време не падне нито капка дъжд. Според него ВиК дружествата трябва да се погрижат за намаляване на загубите от скрити течове и кражби, които във Варна също са около 50%.
За решаването на проблемите регионалното министерство пое ангажимента да внесе закона за ВиК услугите, каза зам.-министър Михалевски. С акта, за който се говори отдавна, трябва да се премахнат пречките пред частни инвеститори, след като се решат въпроси около собствеността на ВиК дружествата и се регламентира публично-частното партньорство.
Регионалният министър Асен Гагаузов заяви, че не се предвижда приватизация на сектора.
Туристическият бранш прие с притеснение новината
за опасност от летен воден режим в курортите. Достатъчно проблеми имаме с презастрояването, неспирните строежи и лошата инфраструктура, казаха от бранша.
В същото време и туроператори, и хотелиери обвиниха регионалното министерство, че няма стратегия за планиране и управление на ресурсите и инфраструктурата.
"Министерството е отговорно както за осигуряването на вода, така и за раздаването на строителните разрешителни. Защо продължават да одобряват проекти, при положение че знаят за евентуалния недостиг на вода", запита представителят на туроператора ТУИ Валентин Йосифов.
Подобен бе и коментарът на Стоян Лазаров, зам.-председател на Съюза на собствениците в Слънчев бряг. По думите му за новия летен сезон има средства, които са отпуснати за изграждането на водната инфраструктура от Камчия до Слънчев бряг.
Не ми се иска да се стига до режим на водата на фона на всички останали проблеми по Черноморието, каза и представителят на "Фърст чойс" и мениджър на "Хотелбедс" Богдан Христов.
"Има вероятност обаче това да са преувеличени предположения, които да ни накарат да се замислим повече за ресурсите, с които разполагаме. При всички случаи обаче липсата на вода би се отразила негативно на сезона. Без ток на моменти може, но без вода е немислимо", посочи Валентин Йосифов от ТУИ.
Сравнително оптимистично се изказа председателят на Бургаската туристическа камара Георги Анастасов. "Прогнозите са малко преувеличени. Познавам капацитета и възможностите на язовирите, които осигуряват водата за региона, и според мен до недостиг няма да се стигне", посочи той.
Проблеми с ВиК инфраструктурата обаче още миналата година затрудниха летния сезон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!