Нъ ът на кораба пори водите, скрити под пластове с цветовете на дъгата, напредвайки сред нещо, което наподобява мангрово гробище.
Петролът се вижда навсякъде из водните потоци, криволичещи из село Бодо в района на делтата на река Нигер.
От десетилетия тази блатиста местност, богата на въглеводороди, в южната част на Нигерия, където работят множество мултинационални петролни компании, е замърсена от петролни разливи и течове.
Между 9 и 13 млн. барела се изливат там от 50 години насам, според проучване, извършено през 2006 г. от нигерийски, британски и американски експерти.
Това според тях означава, че от 50 години насам в този район се излива ежегодно петрол, равен на количеството на разлива, причинен от корабокрушението на танкера "Ексон Валдес" в Аляска през 1989 г.
Тук говорим за дискретна екологична катастрофа, която обаче е по-сериозна от настоящата катастрофа в Мексиканския залив, смятат нигерийските власти.
Далеч от камерите, 30-те милиона жители на делтата на Нигер - беден район, осеян с петролни кладенци и разчертан като листове на тетрадка от преминаващите през него петролопроводи, наблюдават как
състоянието на неговите природни ресурси се влошава с годините
Гаагаа Гиадом, 60-годишен местен жител, загубил почти напълно зъбите си, се завръща от риболов, без да е уловил нищо, въпреки че е ходил чак до река Бони, на 12 часа път от село Боно.
Влажният въздух през дъждовния сезон е пропит от тежката и задушлива миризма на бензин. На брега дебел пласт мазут се разстила върху пясъка.
Излизам с лодката, но не успявам да уловя нищо, оплаква се рибарят, седнал в празната си пирога. По думите му преди 20 години тук е имало риба, докато сега греблото му е покрито с петрол.
Малко по-далеч, близо до едно поле, селянинът Майк Випене също се оплаква: "Земята вече не е плодородна заради петрола. Ние дишаме това нещо, всеки ден го дишаме и то ни разболява".
Програмата на ООН за околната среда извършва сега проучване за влиянието на замърсяването в провинция Огониленд, където се намира и село Боно.
"Тук има стотици места с разливи.
Някои от тях са доста големи и представляват сериозна заплаха за здравето и околната среда", обяснява Майкъл Коунинг, който отговаря за проекта.
Продължителността на живота тук е между 45 и 50 години, докато в останалата част на страната е между 55 и 60 години, по информация на властите.
Идентифицирането на причините за това замърсяване е нелека задача в делтата на Нигер - район със сложна обстановка, обхванат от насилие и където всички си прехвърлят топката на отговорността.
Ядосани, че не извличат никаква полза от експлоатирането на въглеводородните ресурси, носещи около 80% от държавните приходи, мнозина от местните жители насочват гнева си срещу петролната индустрия.
Гиганти като "Шеврон", "Ексън Мобил" или "Тотал" експлоатират находищата в делтата на Нигер.
В Кегбара-Дере, село близо до Бодо, кладенец, който според местните жители е разработван от "Шел", се е подпалил неотдавна.
Течовете на "Шел" замърсяват нашите земи дни наред,
години наред и ние не печелим нищо от това, казва с обвинителен тон Динебари Абах, местен безработен младеж.
Защитниците на околната среда и на правата на човека често сипят хули по адрес на петролните компании заради тяхната немарливост и нехайство.
Според "Шел" обаче, най-голямата компания, разработваща находища в Нигерия, петролните течове са главно резултат на саботажи и са предизвикани от крадци на суров петрол, които пробиват петролопроводите.
Тези две причини са в основата на над 70% от петролните течове от съоръженията на "Шел" в делтата на Нигер за периода 2005-2009 г., твърди английско-холандският гигант.
Официалните данни и наблюденията на Програмата на ООН за околната среда също са в тази насока.
От няколко години въоръжени групи саботират петролните инсталации, а нелегалното рафиниране на краден суров петрол е много доходоносно и широкоразпространено.
Според Кингсли Чиндуа, комисар по околната среда на щата Ривърс, където се намира и провинция Огониленд, вината е споделена между петролните гиганти, местните жители и властите.
Чуждите петролни компании действат в рамките на съвместни предприятия, в които най-големият дял от акциите най-често се държи от нигерийската държава.
Къде е много по-зле от Мексиканския залив
В делтата на Нигер замърсяването с петрол е всекидневно и много по-катастрофално, пише Софи Монгалви от Франс прес
2 юли 2010, 14:49
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!