Б ългария, новият член на ЕС с най-ниско жизнено равнище, посреща стотици предприятия от сектора на информационните технологии, които преместват дейността си на Изток, възползвайки се от евтината работна ръка.
"Хюлет-Пакард" избра миналата година България сред 15 кандидати, за да отвори сервизен център за Европа, Близкия изток и Африка, създавайки 1100 работни места.
Американската фирма финансира също програми за обучение на преподаватели и студенти в три университета в София.
И "Майкрософт" предвижда да създаде регионален сервизен център
България е добър европейски адрес за инвестиции благодарение на предвидимата си икономика и квалифицираната работна ръка, владееща чужди езици, отбелязва АФП, цитирайки генералната директорка на "Хюлет-Пакард България" Саша Безуханова.
Успоредно с преместването на дейността на американски и европейски фирми в България азиатски компании проявяват силен интерес да се установят в страната, като по този начин си осигурят достъп до ЕС.
Според Безуханова отварянето на центъра на "Хюлет-Пакард" е предизвикало връщане на българи, живеещи в САЩ, Канада и Европа, които разчитат на бърза кариера и добър живот.
Секторът на информационните технологии представлява 10% от БВП, което го нарежда на второ място сред туризма по принос в икономическия растеж на България. Миналата година икономическият растеж бе 6,1%.
Още по времето на СИВ България осигуряваше 80% от твърдите дискове и произвеждаше компютри "Правец". След падането на комунизма през 1989 г. обаче настъпи масов отлив на компютърни специалисти, 120 от които работят за "Майкрософт" в САЩ, се отбелязва още в материала на АФП.
Все повече български младежи предпочитат да останат в страната
Търсенето е голямо: пазарът има нужда от 5000 компютърни специалисти. Квалифицираните кадри получават между 1500 и 2000 евро, докато официалната средна заплата е 10 пъти по-малка, пише още агенцията.
Има недостиг на преподаватели по информатика във висшите училища, където заплатите за "срамно" ниски - 500 лева (250 евро). Предприятията се бият за компютърни специалисти.
Според представители на сектора много младежи, намерили добре платена и не особено квалифицирана работа в прехвърлени от Запад предприятия, не са мотивирани да учат. Такова е мнението на Георги Динчев, който е съсобственик на малка компютърна и мултимедийна фирма, изпълняваща поръчки на германски предприятия.
Полагаме усилия да разработваме оригинални продукти,
тъй като прехвърлянето на чужди предприятия в страната няма да продължи дълго, а заплатите ще растат с присъединяването ни към ЕС, отбелязва той.
България трябва да се специализира във високотехнологични продукти, тъй като не може да се конкурира в разработването на компютърни програми с Индия или Китай, страни, които разполагат с огромни човешки ресурси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!