"Булгартабак" на загуба заради скъпите цигари, отбелязва "Стандарт".
Загуба от 188 хил. лв. отчита "Булгартабак" за първото тримесечие на 2006 г. Това е първият отрицателен резултат на холдинга от години насам. В края на март 2005 г. е регистрирана печалба от 1,191 млн. лв. Въпреки това приходите от продажби се увеличават. В края на март те са 5,369 млн. лв., спрямо 4,952 млн. лв. през 2005 г.
През януари бяха продадени едва 312 т цигари, през февруари - 460 т. За сравнение през 2005 г. са търгувани по 1600 т средно месечно. През март и април обаче продажбите нарастват и вероятно загубата от първото тримесечие ще бъде компенсирана до края на годината, твърдят от холдинга.
Вливането на "Слънце-Стара Загора-БТ" в "Пловдив-БТ" може да бъде отложено с още едно тримесечие. Решението трябва да бъде взето от управата на "Булгартабак" след одитиране на отчетите на двете дружества към края на март.
Модернизират ядрения реактор в "Младост", пише още изданието.
През 2008 г. изследователският ядрен реактор на България в столичния жк "Младост" ще заработи, модернизиран по последни световни стандарти.
Това е резултат от политиката на администрацията на Джордж Буш, която настоява тези реактори да работят с ниско обогатено гориво, неизползваемо за направата на ядрени оръжия от терористи. Това стана ясно по време на световен форум в София за управлението на горивото, произвеждано от изследователските реактори.
В него участват 170 експерти от цял свят. Мощността на реактора в "Младост" е намалена 10 пъти - от 2000 на 200 киловата, колкото 50 строителни калорифера, каза директорът ст.н.с. Тихомир Апостолов.
Превозвачите няма да вдигат цените, извежда "Пари".
Транспортните фирми засега няма да вдигат цените на услугите си, тъй като те ги промениха миналата година, когато цените на петрола бяха на приблизително същите нива, коментира шефът на Съюза на превозвачите Румен Крумов. В този смисъл ценовият шок е вече изконсумиран, добави той.
Според него познатите практики на заместване на горивата са трудноприложими за всички превозни средства.
Скок на инфлацията и дефицита, констатира финансовият ежедневник.
Българското правителство няма да удържи инфлацията в заложените за тази година 4,9%, коментира наскоро заместник-министърът на финансите Любомир Дацов.
Според някои икономисти инфлацията може да стигне 7-8%. Негативно ще е влиянието и върху търговския баланс. Анализите сочат, че 10% увеличение на цените на петрола в евро води до влошаване на нашия търговски баланс с приблизително 2,5%.
Кувейтците също искат по-висока цена за пистата на летище София, информира "Дневник".
Кувейтската компания "Ал Харафи груп" също иска повишение на цената за строителството на новата писта на летище София, съобщи зам.-министърът на транспорта Весела Господинова. Компанията обаче не е внесла официално искането си, обясни тя.
По думите й допълнителни средства могат да се искат и след окончателното приключване на строителството. Пистата трябва да е готова до края на ноември тази година. Срокът за строителството, който беше април тази година, беше удължен по искане на изпълнителя и промяна на технологията на проекта. Първоначалният пусков срок беше краят на 2005 г.
България слага край на партньорството с МВФ, четем още в издението. Страната ни няма да удължи двегодишното предпазно споразумение с Международния валутен фонд (МВФ), което изтича през септември тази година. Това обяви пред Дарик радио финансовият министър Пламен Орешарски през почивните дни.
Като мотив той изтъкна необходимостта да съгласуваме икономическата си политика с ЕС, което по думите му е по-стриктна от тази на фонда. Изтичането на споразумението означава, че България ще прекрати и кредитните си отношения с фонда и че МВФ занапред ще ограничи дейността си до изготвянето на общоикономически доклади и препоръки за страната, без да поставя изисквания на управляващите да се придържат към определена политика.
Решението на правителството беше очаквано от повечето експерти и съвпада с тенденцията в страните от Централна и Югоизточна Европа(предимно новите членки на ЕС), които още преди години прекратиха кредитните си отношения с фонда.
Общините правят мини агенции за инвестиции, извежда "Сега".
До 30 септември нови 15 общини имат право да кандидатстват по проекта за сертифициране за "Община, готова за бизнес" пред Фондацията за реформа в местното самоуправление, съобщиха от организацията. Това могат да направят и общини, които имат такъв сертификат, но искат да получат по-високо ниво.
Общините трябва да дадат точни данни за свободни терени и мощности на територията си. Проектът предвижда специално обучен човек от общината да държи "връзките с инвеститорите" и да им помага. Схемата е сходна с тази, по която работи Българската агенция за инвестиции (БАИ) с големите инвеститори - осигурява им индивидуално административно обслужване, обяси координаторът на проекта от фондацията Невена Младенова.
Продължава натискът при смяна на пенсионния фонд, отбелязва вестникът.
Най-масовите жалби в областта на пенсионното осигуряване са, че без знанието на хората от тяхно име се подават заявления за прехвърляне от един пенсионен фонд в друг.
Чести са и случаите на фалшифициране на подписа под осигурителните договори. Това коментира зам.-председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Бисер Петков.
78 жалби от осигурени лица са подаден в комисията от началото на годината до края на юни. От пенсионните дружества са постъпили 59 сигнала и запитвания. В част от сигналите си компаниите са препратили жалби на свои клиенти, че без тяхно знание са прехвърлени в друг фонд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!