Осем хиляди фенове на българската музика и сто музикални журналисти участваха в двата кръга от гласуването за определяне на номинациите и на крайните победители в класацията на "Форте". По правило за категорията "Цялостен принос" гласува само Музикалната академия, която определи ФСБ. "Каризма" грабна три от десетте статуетки на художника Петко Александров - за дебют, за песен на годината ("Рискувам да те имам"), и за попартист. Две статуетки взеха Румънеца и Енчев - в категориите за най-добър рапартист и за най-добър артист. Мария Илиева беше обявена за най-добър женски вокал. Стенли взе награда за най-добър мъжки вокал, "Те" - за най-добра група/дует, "D2" - за най-добър рокартист, "В трето лице" на Ирина Флорин - за най-добър албум.
Музикантите от група "Тангра" свириха за първи път заедно от 16 години насам. Косьо, Емо, Дани, Вальо и Стенли се събраха от три края на света, за да изпълнят четири от най-известните си песни - "Оловният войник", "На 35", "Жулиета" и "Бъди какъвто си".
Главите на половината балетисти от нашумелия руски балет "Тодес" ще паднат на родна сцена по време на спектакъла им в НДК утре, съобщава "Новинар". Трупата на балерината Алла Духова пристигна за втори път у нас и ще изнесе две представления във Варна и София. Довечера и на 19 април те ще танцуват спектакъла си "Само за теб", който е подготвен броени дни преди българското им турне.
Феновете на "Тодес" ще станат свидетели на нов тип шоу, което включва целия състав на балета - над 50 души. Танцьорите ще извиват тела в странна смесица от брейк и хип-хоп. В най-разгорещения момент костюмите като с магическа пръчка ще се превърнат от бели в черни, а после ще започне и падането на глави. Как ще бъдат постигнати всички магични елементи е тайна, но най-вероятно публиката ще попадне в плен на ефектното осветление и бързината на движенията.
За българските зрители Алла Духова е подготвила специална изненада. Тя ще дебютира като певица с лирична творба за голямата й любов към балета.
Освен енергични и способни на всякакви номера нейните танцьори са и много красиви. "Специално ги подбирам да са съвършени във всяко едно отношение", издава хореографката. След първоначалната жестока конкуренция да станат членове на "Тодес" танцьорите минават през още по-голямо изпитание - изнурителни тренировки от зори до здрач. Не случайно "Тодес" е кръстен на рискован елемент във фигурното пързаляне и означава "спирала на смъртта".
Преди да си тръгнат от нашата страна, те ще открият две танцови школи в София и Варна. Подобни има 13 в различни страни, но българските ще бъдат първите на Балканите. Школите ще бъдат широко отворени както за деца, така и за мераклии в по-напреднала възраст.
В началото на май в родината ще се съберат известни класически музиканти от цял свят, а причината е второто издание на Европейския музикален фестивал, организиран от Класик ФМ Радио, пише "Сега".
Форумът стартира на 1 май с прочутия Вердиев Реквием в изпълнение на Софийския фестивален оркестър и филхармоничния хор "Светослав Обретенов", и ще продължи до 10 май. Повечето концерти ще бъдат в зала "България". У нас ще свири известният тромпетист Михаел Грос, прочут като изпълнител на съвременна музика. Той е работил с такива светила като Франк Запа, Карлхайнц Щокхаузен, Маурицио Кагел, Артансамбъла на Чикаго и др. Участвал е и в доста джаз и поп формации.
Другият интересен музикант, когото ще имаме възможност да чуем, е Мартин Оуен. На 13 години той свири соло валдхорна с Националния младежки оркестър на Великобритания и печели стипендия за Кралската академия за музика. В момента е в Лондонската Кралска филхармония. Участва и в редица кино проекти. Свирил е за записите на музиката към поредицата за Джеймс Бонд, "Междузвездни войни", "Гладиатор", "Властелинът на пръстените", "Мумията", както и в албумите на Бьорк, Роби Уилямс и др.
Освен това в България ще свирят световноизвестният пианист и педагог проф. Норман Шетлер, носител на награда "Едисон", както и не по-малко прочутите му колеги Давиде Франческати от Италия и Габор Чалог от Унгария. За трети път в страната ни ще гостува и френският обоист Давид Валтер. На 9 май пък в зала 1 на НДК концерт ще има модерното трио "Лауреат" с българина Васко Василев на цигулката.
Общо във фестивала ще участват 33-ма музиканти. В рамките на форума ще се проведат и майсторски класове по валдхорна, тромпет, пиано и обой, водени съответно от Мартин Оуен, Михаел Грос, проф. Норман Шетлер и Давид Валтер.
Старинна рицарска рапира с позлатен връх е хитът в експозицията "Оръжия - традиции", която е подредена в Шуменския исторически музей по случай 126-годишнината от Априлското въстание, съобщава още ежедневникът. Специалистите предполагат, че рапирата може да е принадлежала на войн от приближените на Владислав Варненчик.
Доста колекционери са дали за изложбата оръжия от личните си сбирки. Зад витрините на музея могат да се видят върхове на копия, тракийски мечове, средновековни бойни брадви и боздугани, кремъчни пистолети и други антики.
С представлението "Разкош от мизерия" вчера Младежкият театър се върна в Студентския дом на пл. "Народно събрание". На 7 декември пожарът затвори голямата сцена там, а пожарникарите - камерната зала, за да й се направи допълнителен авариен изход за публиката.
Сега малкият салон разполага с 82 нови стола и сценично оборудване. Четиринадесет от спектаклите на театъра ще се играят там. Първата премиера "Оркестър Титаник" на Христо Бойчев ще бъде на 26 април.
Новината, че Софийският университет си връща собствеността върху Студентския дом, обаче поставя нов проблем пред театъра - "Какво ще се случи, ако администрацията поиска наем?", пита "Новинар". И без това парите за новия дом на Младежкия трудно се събират.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!