Б ританският индустриален град Слау се намира западно от Лондон. Той се слави с лоша репутация, която стана повод за сериозно изследване, лансирано от Би Би Си.
Проектът се казва "Да направим Слау щастлив!". Екип от терапевти се опитва да помогне на бедните жители на града да се почувстват по-щастливи.
По-важната част от проекта е поставянето на комедията "The office". В телевизионната емисия пък се показват кадри от индустриалната зона на Слау, на които изпъкват неприятни и отблъскващи сгради.
Наистина когато човек стъпи за първи път в града, шокът е огромен
Той започва от самата гара, излята цялата от бетон и приличаща повече на бункер. По-нататък се виждат сивите кули на търговската част. Главната улица е осеяна с магазини "за една лира" и заведения за бързо хранене.
Жителите на Слау обаче не са впечатлени от кампанията за популяризиране и разведряване на града им.
Един от тях недоволства: "Чудесен пример е тази голяма улица. Тя е пешеходна, но няма нито едно кафене, нито едно симпатично място, където човек да седне да изпие едно кафе.
За сметка на това съм седнал тук на това мръсно място, защото противно на който и да е европейски град, няма нито едно макар и малко заведение на слънчево място."
Едно от местата, които правят впечатление, е музеят на града. Негов уредник е пенсионерът Браян Нибон, който се занимава с тази дейност на доброволни начала.
Той самият признава, че градът няма с какво да впечатлени и да се хареса.
Смята, че лошият късмет произтича от самото име на града (Slough - б.ред.), което означава блато
Според Браян Нибон, ако е било запазено първоначалното име Оптън или Чалвил, всичко е щяло да бъде далеч по-добре. Браян смята, че би било хубаво градът да смени името си, примерно Чалви на Темза. Но Слау определено не върви.
Вероятно нещата ще се подобрят, когато разрушат района около гарата и построят нещо по-атрактивно, подобно на Ковънт Гардън с всичките онези малки магазини.
Въпреки лошата си репутация, намиращият се на 30 километра западно от Лондон град, процъфтява икономически. Трансформирането на икономическия просперитет в културен обаче се оказва твърде дългосрочна задача.
Културата е тази, която може да спаси градове, определяни като непривлекателни. Това се случва в чешкия Острава.
Големият индустриален град все още носи белезите на комунистическото си минало. Той е затворен и тъжен, а най-известният му представител е бившият тенисист Иван Лендъл.
Острава много се промени за последните 16 години. Закрити бяха мините, а производството на стомана - намалено. За сметка на това градът прие корейския автомобилен гигант Хюндай.
Острава има своя кино фестивал, както и фестивал на уърлд музиката
Името на Дупница нашумя около смъртта на две работнички от италианската фабрика там. Градът е родно място на някои от големите имена на престъпния свят, които вече са покойници.
За този град един депутат в кулоарите на парламента заяви, че е
първият частен град в България
имайки предвид, че Дупница е символ на мафията.
Проблемът с организираната престъпност ескалира още от началото на 90-те, когато там прохожда борческата мафия, и продължава да е актуален.
Обществена тайна е, че най-влиятелните хора са двама бизнесмени, ексбарети. Създадена е група "Не на страха", но хората не подават жалби и в областната дирекция на вътрешни работи нямат данни за рекет и заплахи, за които се говори.
Периодично градът влиза в криминалните хроники.
Центърът на Дупница представлява една дълга улица с много кафенета, които са пълни с хора. Много от сградите са неестетични, но до 22 юли общината е задължила собствениците им да започнат ремонт за своя сметка.
Местните търговци изненадаха с демонстрираното си недоволство срещу намерението на австрийската търговска верига "Била" да строи хипермаркет в града.
В Дупница освен обувна фабрика и производство на ишлеме за големите марки, има фармацевтична фабрика. С производството на лекарства градът има шанс да промени репутацията си.
На 24 юни, точно на Еньовден, Дупница бе обявена за град на фармацията
Бившият декан на фармацевтичния факултет на медицинска академия проф. Шекерджийски дари къщата си за музей на фармацията. В Дупница се намира една от трите производствени мощности на "Actavis", компанията, наследник на "Балканфарма".