Висши магистрати в Германия дадоха знак, че Лисабонският договор, който би трябвало да направи по-ефикасна администрацията в ЕС, може би накърнява германската независимост, предаде ДПА.
Тонът на въпросите по време на първия ден, в който съдът в Карлсруе обсъждаше жалбата срещу договора, вещае проблеми за документа, който се очаква да влезе в сила в началото на 2010 г.
Бъдещето му обаче е неясно, тъй като ирландските избиратели го отхвърлиха на референдум, припомня агенцията.
Германският Конституционен съд започна да разглежда жалбите на германски граждани, според които правителството в Берлин няма конституционно право да отстъпи от суверенитета на страната в която и да е област.
Решението на съда се очаква не по-рано от лятото.
Съдиите дадоха да се разбере, че ще разгледат в подробности въпроса дали и по какъв начин договорът ограничава суверенитета на Германия. Един от съдиите - Удо ди Фабио, намекна, че прехвърлянето на все повече отговорности на Брюксел може би крие заплаха за свободите в Германия.
Друг съдия - Херберт Ландау, каза, че правомощията на ЕС в областта на наказателното право засяга "основни въпроси" на германското законодателство.
Критиците на договора се недоволни от това, че той прехвърля прекалено много пълномощия на ЕС, накърнявайки по този начин германския суверенитет.
Становището на правителството бе представено в съда от двама министри: вътрешния Волфганг Шойбле, и външния Франк-Валтер Щайнмайер. Те защитиха договора, изтъквайки, че той увеличава правата на европейския парламент.
Лисабонският договор бе одобрен миналата година и от двете камари на германския парламент, но още не е подписан от президента и процесът на ратификацията му не е приключил. Президентът Хорст Кьолер заяви, че ще изчака решението на съда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!