К ритичен материал по 1-ва програма на германската телевизия "А Ер Де" за бездомните кучета в България, показващ ужасяващи сцени на жестокост в изолатора в "Лозенец", поставя въпроса дали манталитетът на българите е узрял за европейско членство.
Десетки хиляди бездомни кучета има само в българската столица София,
които живеят в постоянна опасност да бъдат заловени и хвърлени в изолатора в "Лозенец" - така започва репортажът на Мануела Ропер от баварската телевизия, заснет в София за един от най-гледаните критични седмични обзори на "А Ер Де" - "Рипорт Мюнхен".
Телевизионната камера придружава доктор Руми Бекер от германската организация "Лекари в защита на животните" при опита й да влезе с екипа в изолатора, но достъпът до този кучешки ад й е отказан.
Явно има тук какво да се крие, констатират авторите на репортажа и успяват по-късно със скрита камера да заснемат ужасяваща "звукова картина" и
сцени на българска жестокост към кучетата, хвърлени пребити и полуумрели на купчини.
Дори не особено строгите български закони тук се нарушават драстично, се казва в германския репортаж. За повечето кучета не се спазва 14-дневният срок, в който може да се яви собственикът, а ги убиват веднага.
Българският студент Явор Карпаров със сълзи на очи свидетелства пред камерата с какъв садизъм става това. Много български граждани обаче се грижат за бездомните кучета, а лекари и ветеринари, финансирани от западни защитници на животните, организират кастрирането и обезпаразитяването им със своите летящи бригади, се посочва в материала.
Но жълтата книжка на такова куче не е никаква защита за живота му,
защото според д-р Руми Бекер кучкарите, които печелят двойно колкото учители или лекари, са свързани с икономическите интереси на сенчестата кожарска индустрия.
В български магазини се продават дамски палта по 190 евро под прикритие на фалшиви етикети - корейски или азиатски вълк, но експертизата в Германия доказва, че кожата е от български кучета.
За едно палто трябва да умрат 14 четирикраки, а само в един склад има 750 палта от кучета, но софийските улици са с неизчерпаем резервоар на суровини.
Нима страна, която не зачита морално защитата на кучетата, може да бъде еврочленка,
пита "А Ер Де", а европейският депутат от баварските християнсоциали Маркос Фербер коментира, че България е крайно изостанала в правната защита на животните и българската администрация бездейства, но се надява след 2008 г. Брюксел да я принуди да цивилизова отношението към животните.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!