Красимира Стоянова, сопрано със световна кариера, солистка на Виенската опера, бе обявена за "Музикант на 2007 година" в 17-та анкета на предаването "Алегро виваче" на програма "Хоризонт" на Българското национално радио.
Наградата се определя с гласуване на слушателите.
Красимира Стоянова е цигуларка, завършила Русенското музикално училище и Пловдивската академия за музикално и танцово изкуство. Три години свири в Пловдивската филхармония от 1987 г., но започва да учи пеене. Когато заминава за Чехия, в Острава, тя вече е оперна певица и подготвя партията на Виолета от "Травиата".
Когато се връща в България отново за ктратко се хваща за цигулката - в Нов симфоничен оркестър. И едва през 1993 г. окончателно решава да се насочи изцяло към пеенето. На 17 май 1995 г., дебютира в Софийската опера като Джилда в "Риголето".
По-нататък всичко тръгва като в приказките След няколко роли в Софийската опера и участия в турнета, през 1998 г., е поканена да пее за пръв път във Виенската опера като Микаела в "Кармен". Веднага след това сключва постоянен договор с прочутия оперен театър.
Така започва световната й кариера: в Метрополитен опера в Ню Йорк, в Националната опера в Хелзинки, в Тел Авив и театър "Колон" в Буенос Айрес, в оперите във Вашингтон, Торино, Хамбург, Кьолн, Рио де Жанейро, в "Ковънт гардън" в Лондон, в Баварската опера в Мюнхен, на Залцбургския фестивал и т.н.
Блестящи са отзивите за изпълненията й като Графинята в "Сватбата на Фигаро", Микаела в "Кармен", Лиу в "Турандот", Неда в "Палячи", Мими в "Бохеми", Алис във "Фалстаф", Амелиа в "Симоне Боканегра", Донна Анна в "Дон Жуан" и особено - Дездемона в "Отело" и най-новата роля - в "Луиза Милер" от Верди.
Най-големите диригенти я канят за солови партии в Реквиема на Дворжак и Деветата симфония на Бетховен. През миналата година Пласидо Доминго лично настояваше и я покани да участва в неговия юбилеен концерт във Виена.
Красимира Стоянова |
Красимира Стоянова като Дездемона в "Отело" от Верди |
Наградата за млад музикант спечели Лиа Петрова - цигулка, за педагог на годината, Мила Митева от НМУ " Любомир Пипков", за ансамбъл на годината "Арс Барока", за принос към европейската интеграция Татяна Григорова - перкусии.
За цялостен принос към националната култура "Музикант на годината" получи посмъртно Ирина Щиглич.
Хоровият диригент Методи Григоров получи наградата за цялостно творчество по случай предстоящия му 70-годишен юбилей. Той е инициатор за първия в страната фестивал на църковнославянски песнопения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!