К расимир Маринов, известен като Големия Маргин, упълномощава още един адвокат по делото си - пловдивската юристка Емилия Недева, която се е специализирала в работа с Европейския съд за правата на човека.
Той смята да заведе дело в Страсбург, защото му се отказва назначаването на адекватно лечение, обявиха от защитата му.
Красимир Маринов трябва да бъде опериран в най-кратки срокове,
сочи съдебно-медицинската експертиза, представена пред съда от д-р Васил Каракостов от Университетската клиника по неврохирургия.
Големия Маргин страдал от дискова херния.
Според д-р Каракостов при пациенти с подобен тип заболявания и оплаквания, операцията трябва да бъде извършена най-много до две седмици. Това може да стане в "Пирогов", ВМА или Университетската болница.
Съдът прие и заключението на тройната психологическо-психиатрична-химическа експертиза на защитения свидетел по делото Велин Добрев.
Специалистите са преценили, че той е душевно здрав, разбира какво се случва около него, годен е да се справи с житейските трудности, няма данни за личностна промяна.
Според вещите лица
показанията на Добрев не могат да са плод на болестно състояние и фантазия,
защото в противен случай не биха могли да бъдат поддържани в сериозен процес.
Ако версията на Добрев е измислена, това е направено от човек, който е с над средните възможности, и е била сериозно подготвена преди това.
Двамата Маргини, братята Светлин и Иво Карагеоргиеви, Бисер Илиев, Веселин Тошев и Стефан Рангелов са подсъдими за това, че според прокуратурата са подготвяли убийствата на Никола Дамянов, о.з. ген. Любен Гоцев и покойния вече Иван Тодоров - Доктора.
Пред съда
показания даде свитедетелят Петър Попов,
който имал да връща на бизнесмена Никола Дамянов над 200 000 паунда, които взел от него за общ бизнес.
Попов обясни, че никога не е познавал братята Маргини, освен до момента, в който чул за делото.
Той заяви, че живее в Англия 14 години и, въпреки че има бизнес в България, го движи от Обединеното кралство.
След като по вестниците започнало да се пише, че по уговорката между него и Дамянов за връщането на парите се оказва натиск от братята Маринови, Попов сам отишъл в следствието и посредством следователя Цветанов уредил сделката.
Първоначално Попов взел от Дамянов 215 000 паунда,
които трябвало да върне с лихва 100 000 паунда. Впоследствие обаче, тъй като планираната доставка на противогази в Ирак не се осъществила, Попов се забавил с връщането на парите.
През цялото това време Дамянов отказал да се съгласи с обясненията, че сделка не е имало, защото бил подведен от други лица, че въпреки всичко Попов е успял да я осъществи.
След срещата при Цветанов, който посредничел между между двамата, се уговорили Попов да върне на Дамянов 250 000 паунда, което представлява главницата от 215 000 и законната банкова лихва.
Попов каза, че към момента има да плаща остатък от тези 250 000 само 31 000.
В разпита си пред съда той заяви, че
два пъти се е срещал с Румен Николов - Пашата
по времето, когато е работил към фирма, занимаваща се с производството на специални разузнавателни средства.
Контактите му с него били съвсем случайни. Когато Попов подметнал под формата на шега, че се занимава със специални разузнавателни средства, Николов поискал среща.
По-късно обаче той не проявил интерес към техниката, защото му се сторила скъпа.
Днес Николов, който също трябва да се яви на делото, не бе в съдебната зала, защото бил нередовно призован.
Съдът ще заседава отново на 9 ноември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!