Намерението на България да транформира отношенията с МВФ стана ясно след среща на финансовия министър Милен Велчев с ръководителя на мисията на фонда Джералд Шиф. Предпазно споразумение с МВФ е идея, която все повече надделява в последно време, след като се видят последните икономически данни, каза пред БНР Велчев. Министърът обясни, че при тази трансформация траншовете, които се договарят, вече няма да се получават от страната текущо. Въпреки това България запазва правото да получи всичките натрупани траншове, неполучени за минало време, когато възникне нужда. Милен Велчев посочи още, че България има все по-малко нужда от финансирането на фонда.
Мисля, че при всички случаи това предложение само по себе си е добро и положително за България, тъй като дава сигнал, че България се чувства много по-уверена, продължи Ангарски. По повод на някои изказвания за посягане на фискалния резерв Красимир Ангарски каза, че отдавна има опити той да се вземе. Според него може би ще бъде най-лошото, което може да се случи.
"Имаше такива идеи последната година да се вземе резерва и да се раздаде за заплати. Преди една година вървеше такъв диспут - допълни Ангарски. - След това се отказаха. Разбира се, за да си плащаме дълга, трябва да се вземат отнякъде пари и, ако се взимат от резерва, това ще бъде за сметка действително на този натрупан резерв, който води до сигурността на държавата и на българския лев", отбеляза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!