Кралят на Белгия Албер Втори и кралица Паола, пристигнаха вчера на държавно посещение у нас по покана на президента Георги Първанов. Заедно с тях в София дойдоха вицепремиерът и външен министър на страната - Луи Мишел, и Великият маршал на кралския двор - Франк де Конинк. На площад "Св. Александър Невски" кралската двойка беше посрещната с 21 топовни салюта.
30 белгийски журналисти и малко по-малко техни български колеги следват техни величества по време на тридневната им визита у нас.
Размениха се подаръци и благодарности
Президентът Георги Първанов благодарил на крал Албер Втори за съдействието в процеса на присъединяване към ЕС и НАТО. Двете страни са изразили задоволството от успешното военно и икономическо сътрудничество.
Държавният глава е благодарил и за предоставените възможности при представянето на българската култура и национални традиции в рамките на фестивала "Европалия 2002".
Президентшата получи от кралицата дамска чанта и шал, а кралица Паола бе дарена с традиционна българска носия. Тя винаги е демонстрирала интерес към занаятите и всички форми на съвременното изкуство. Под патронажа й преминават различни културни прояви и изложби, помага за развитието на професионалното занаятчийско образование.
Биографите на кралската двойка посочват сред любимите занимания на Албер и Паола работата в градините на кралските имоти, карането на ски и плаването с яхта. Кралят на Белгия е популярен с опита си на успешен бизнесмен и страстен любител на мотоциклетите.
Малко история
Кралство Белгия има площ една трета от тази на България и 10 млн. и 300 хил. поданици.
Албер Феликс Умбер става крал след смъртта на брат си. По това време Албер вече има звания генерал-лейтенант и вицеадмирал на въоръжените сили. Не военната му кариера, а образованието и славата му на бизнесмен, стават причина именно Албер да поеме трона. Основният интерес на краля е съсредоточен върху развитието на малките и средни предприятия.
Албер Втори е четвърти братовчед на българския премиер Симеон Сакскобургготски.
В белгийската история има и друга връзка с България. Един от предводителите на Четвъртия кръстоносен поход Балдуин Първи Фландърски е пленен от войните на цар Калоян. Балдуин Първи е отведен в крепостта Царевец в Търново.
Кралското семейство ще разгледа Царевец и Балдуиновата кула, която все още пази спомена за 1205 г. и битката край Одрин.