"Р. Овч. натискал прокуратурата да мълчи за писмото от Топлото", гръмна на първа страница днес "Новинар".
Министърът на енергетиката Румен Овчаров е оказвал натиск върху прокуратурата, за да не се огласи писмото на бившия шеф на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров.
Веднага след като вестникът съобщи във вторник, че министърът ще бъде викан на разпит, Овчаров е вдигнал скандал на наблюдаващия прокурор Божидар Джамбазов за това, че е признал, че писмото на Топлото е автентично и в него фигурира името му като "Р. Овч".
Овчаров се карал и за това, че ще го викат за разпит, съобщи източник от прокуратурата. Натискът върху Джамбазов бил отпреди 2-3 месеца, когато от ГДБОП му предали писмото.
Министърът настоявал то да бъде "замразено" и по него да не се извършват следствени действия, твърди източникът на "Новинар".
Срещу мен се води посредствена компроматна война, заявява в интервю за "Монитор" министърът на икономиката и енергетиката.
Някой има интерес аз и екипът ми да не си вършим работата, казва той пред "24 часа". Ще съдействам да се разкрие цялата истина за Вальо Димитров, допълва Овчаров.
Пред "Стандарт" той съобщава, че не е търсен нито официално, нито неофициално за разпит. През последните месеци съм мишена на целенасочена кампания, посочва министърът.
В писмото на Топлото има десетина имена, казва пред "Стандарт" наблюдаващият прокурор по делото Божидар Джамбазов.
Възможно е бележката от ареста да е подхвърлена нарочно, смята той.
"Краката на паяка в мрежата на "Топлофикация" е заглавието на коментарен материал в "Труд".
Според него първите изводи от най-грандиозната афера за годината са:
Първо. Нямаше да разберем, че има нещо гнило, ако не се бе променила кадровата и политическа структура в прокуратурата, МВР и общината. Трябваше да дойде главен прокурор като Борис Велчев, който да разкъса паяжините.
Следователите на министър Румен Петков - да открият колко са крачетата. Кмет като Бойко Борисов, който да проветри папките в топлофикацията. Дори общински съвет като настоящия, който - макар и с разпри или по-скоро заради тях, вади на светло проблемите в общинските фирми.
Второ. Да отдадем дължимото на австрийските спецслужби, които подадоха първите сигнали за далаверите на Топлото. Друг е въпросът защо и къде са залежавали месеци наред.
Трето. В България най-после се тръгва към конкретни резултати в борбата срещу корупцията. Арестите на Валентин Димитров и останалите е доказателство, че все пак някои си вършат работата. За да има и присъда, трябва да са повече.
Четвърто. Неразкритата докрай схема на източване показва колко дълбоко като коренова система са се сраснали бизнесът и политиката. Резултатът е хора, които превръщат службата си във феодална крепост - за тяхна и за чужда изгода. Нещо, което беше публична тайна години наред.
Скандалите около "Топлофикация" ще продължат и през 2007 г. Надяваме се, че в крайна сметка крачетата на паяка ще бъдат откъснати. Защото хищникът възстановява мрежата си бързо, посочва вестникът.
"Главният въпрос обаче е: Кой е паякът? Чий мозък е измислил схемите и колко още са участвали в изплитането им? Част от отговорите ще даде бъдещата съдба на столичната топлофикация - приватизация или фалит. Другата част зависи от решимостта на Темида да стигне до Паяка. Защото е твърде трудно да повярваме, че всичко почва и свършва с Топлото и сие.
Вальо Топлото е само едно от крачетата на паяка. Макар и най-главното. Онова, без което паякът не може да мръдне и което - ако не бе дръпнато, още щяхме да се "наслаждаваме" на манекенския вид на Димитров по хайлайф списания и партита", пише авторката на материала Анета Петкова.
Търси се политическа сензация по това дело, коментираха от високите етажи на обвинението, пише "Труд" в друг материал със заглавие "Кой дърпа конците по делото за парното?".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!