П о предложение на БСП в закона за ветераните връщат привилегии за партизани, пише от първа страница "24 часа".
На партизаните да се признае статут на ветерани от войната и да получават добавка към пенсията - това предложение на тримата червени депутати Георги Божинов, Стойко Танков и Пламен Славов взриви парламента вчера, пише вестникът.
Срамно и позорно е да се връщат привилегиите на някогашните активни борци, е реакцията на опозицията.
Темата започва от първа страница и в "Новинар". "Депутатите съживиха партизанските войни", пише "Труд".
Вестниците отделят много място на скандала около шефа на Националната следствена служба Ангел Александров.
Това и темата на броя на "Капитал", който излиза с челно заглавие "Тотална корупция". Следствието, "Булгартабак" и държавният резерв могат да се окажат част от обща верига на злоупотреби и изнудване, пише вестникът.
Следователят, който снася тайни на заподозрян по топделото за "Топлофикация", би трябвало да бъде разследван от шефа си, освeн ако самият шеф на следствието не беше обвинен, че рекетира държавни служители, за да върши политически услуги на ДПС, посочва изданието.
Това би трябвало да е казус на прокуратурата, освен ако разплитането на казуса не застрашаваше правителството, допълва "Капитал".
В коментар "Труд" пише: "Оставката е достоен изход за следовател номер 1". Скандалът е огромен, при това едва набира сила, в нормална държава в такива случаи валят височайши оставки.
У нас се вдига нивото на гьонсуратлъка, отбелязва вестникът.
Александров беше обвинен от следователките Татяна Шарланджиева и Зоя Иванова, че ги е натискал да използват приятелството си със заместник-министъра на икономиката Корнелия Нинова и да вземат от нея компромати за шефа на "Булгартабак", да й повлияят да подкрепи освобождаването на зърно от резерва и да помогне на фирма "Дилот" да получи лиценз за внос на хазартни машини.
Преди това той внесе предложение за уволнение на Шарланджиева, която работеше по делото срещу бившия шеф на "Топлофикация-София" Валентин Димитров.
"Евродепутат - нито жаба, нито рак" - така е озаглавен материал в "Стандарт", в който се коментират данни на социологическата агенция "Афис".
Според тях българите са в пълно неведение какво върши парламентът. При сегашните нагласи най-правдоподобно е да очакваме, че БСП ще получи около 7 мандата, ГЕРБ - 5, ДПС - 3, "Атака" - 2, НДСВ или СДС - един, посочва авторът Чавдар Найденов от "Афис".
Според него ако все пак НДСВ и СДС се преборят за общо 2 мандата, то ще бъде за сметка на ГЕРБ. Данните сочат, че вероятно участието в изборите ще бъде 30% с толеранс плюс-минус 4%.
Според агенцията, ако беше регистрирана листа с имената на българските медици в Либия, тя би отклонила най-много избиратели от ГЕРБ (64%) и най-малко от ДСБ (25%).
"Картончето ми от ДС може да е за "Време разделно", предполага пред "24 часа" Иван Иванов, който беше шести в евродепутатската листа на НДСВ, но я напусна, след като се оказа, че има картонче от бившата Държавна сигурност.
Той отрича да е бил сътрудник на бившите тайни служби и предполага, че картончето може да е останало, след като е писал обяснение пред службите заради неудобно мнение по филма "Време разделно".
"Край на ада пред КАТ", е челното заглавие на "Стандарт". До края на годината МВР ще въведе изцяло електронно обслужване в Пътна полиция, цитира вестникът вътрешния министър Румен Петков. Нужните пари ще бъдат осигурени от ЕС.
Канал за износ на шофьори от градския транспорт на София към Испания разкриха вчера общинари, пише в челния си материал "Труд". Мрежата е изградена от бивш водач на автобус.
Всеки месец шофьори и ватмани подавали молби за напускане и отивали да работят в Мадрид и Барселона срещу 1200 евро месечна заплата. В софийския автотранспорт вече има 160 свободни места.
Всеки учител трябва да знае поне 2 езика - преподавателите ще трябва да минат на курсове, за да владеят чуждите езици и за да се научат да работят с компютри, предвижда приетата национална програма "Квалификация на учителя", съобщава "Стандарт".
Здравното министерство започва битка за тотална забрана на пушенето на обществени места, информира "Труд".
Екипът ни ще направи всичко възможно от догодина да е напълно забранено паленето на цигари в заведенията, са думите на д-р Маша Гаврилова, шеф на отдел във ведомството на министър Радослав Гайдарски.
"София няма да стане Манхатън", казва в интервю за "Стандарт" главният архитект на столицата Петър Диков. Той допълва, че не му се вярва скоро да бъде построен небостъргач в София, но според него столицата има нужда от такива сгради.
"Заклаха Батак пак", е озаглавен съботният очерк на "24 часа". Вестникът разказва за проекта на българската изкуствоведка Мартина Балева и австрийския доктор по история Улф Брунбауер от Института за Източна Европа към Берлинския свободен университет.
"Героизацията на събитията в Батак е плод на целенасочени усилия с цел да легитимира насаждането на омраза между християни и мюсюлмани и която логично довежда до възродителния процес" - тази теза скандализира и обедини нацията с изключение на част от академичните среди, пише вестникът.
Той публикува и други мнения за проекта.
Учените в този случай не обсъждат самото клане, а съвсем друг въпрос - по какъв начин този страшен епизод се включва в националната ни памет и идентичност, коментира социологът Андрей Райчев.
В интервю за "Труд" акад. Антон Дончев, автор на романа "Време разделно" казва: "С лъжи не се гладят ръбове в историята". Паметта за миналото не е повод за днешни вражди, смята той.
"За употребите на историята", е озаглавен материал в приложението "Наблюдател" на "Сега". Ажиотажът около Батак като че очерта ясно границите на ниското ни самочувствие, пише авторът.
"Ако отричат арменския геноцид, утре ще изкарат и Левски терорист", е мнението на режисьора Крикор Азарян. Непризнаването на геноцида е нова, много по-мрачна фаза на геноцид, казва той пред "Новинар".
В материал "Публицистиката в сянката на шоуто" "Труд" коментира данни на НЦИОМ, според които 54% от българите не гледат обществено-политически предавания по телевизията.
"И публичните домове ли ще се откриват с водосвети", пита риторично в интервю за "Сега" писателят Анжел Вагенщайн.
Аз не приемам религията като поредно модно течение, не приемам днешните модни водосвети за щяло и нещяло - едно от показните украшения в съвременния ни делови и политически живот, казва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!