"Труд" публикува коментар, озаглавен "Антисръбска политика? Тя е в Белград...". Автор е първият зам.-главен редактор на вестника Никола Кицевски, бивш кореспондент на БТА в някогашна Югославия.
"Ако самите сърби не разбират, че от Милошевич насам най-мощната антисръбска политика се води от самият Белград, ние няма как да им го обясним", пише Кицевски.
Той определя като апокалиптични и самоунизителни заглавията в някои български вестници по повод акта на България, Унгария и Хърватия да признаят независимата държава Косово ("Забихме нож на Сърбия", "Предадохме се...") и добавя:
"Ако това е апел към славянската ни солидарност, трябва да е ясно: Белград загуби правото на нея в момента, когато Милошевич прати танковете срещу Словения. И бомбардира Загреб."
"Тъпо е сами да си набиваме комплекси за несъществуваща вина пред Сърбия, с признаването на Косово, колкото и парадоксално да звучи, се мъчим да гарантираме нейния вътрешен мир.
Тъпо е да си мислим, че Белград ще ни обикне, ако непрекъснанто предлагаме помощта си за това или онова. Като например европейската перспектива.
Още откак сме били в една империя, турската, имаме общо поговорка: "Зорлем гюзелик олмаз" - насила хубост не става", пише авторът.
Хърватия, Унгария и България са първите съседи, които признават Косово - за нашата страна няма исторически по-добра компания, пише той. И днес интересите ни са общи - на първо място - стабилност и добри отношение в района, включително - стабилна и просперираща Сърбия, се посочва в текста.
"Признахме Косово по съседски", е челното заглавие на "Монитор". "Правилна стъпка в правилното време" - така посланикът на Албания в София Буяр Скъндо коментира за вестника този акт. Според него той ще послужи като голям стимул за самото Косово по пътя му към изграждане на демократична, мултиетническа държава.
"Сега" акцентира, че България е поканена да се включи в т.нар. политически борд на Косово. В него влизат 15 страни, които могат да влияят на решенията на самопрогласилата се държава, допълва вестникът.
Според "24 часа" заради признаването на Косово щяло да има антибългарска реакция на сърбите, но тя нямало да бъде официална политика на сръбската държава, а щяла да се прояви само на битово ниво, като например сръбски митничари и полицаи да "правят въртели" на българите, минаващи през Сърбия.
Същите опасения изразява "Новинар", чието челно заглавие е "Туроператорите в паника заради Косово".
"Транспортът ни губи 15 млн. евро заради Косово", пише от първа страница "Класа". Толкова щели да са загубите на българските превозвачи годишно, ако Белград наложи санкции.
"Крадяли сме трупове? Глупост на глупостите!", заявява пред "Труд" д-р Атанас Христов, главен административен лекар на Центъра по съдебна медицина по повод обвинението на прокуратурата срещу директора на Център "Съдебна медицина" към Александровска болница доц. Станислав Христов в експлантация (вземане) на тъкани от мъртъвци, преди да им е направена аутопсия.
Орган от умрял човек не става за нищо, за да може човек да бъде органен донор, той трябва да има само мозъчна смърт, обяснява Атанас Христов. Става въпрос за изпълнение на договор между "Остеоцентър- България" и Александровска болница от началото на 2005 г., който е сключен, след като е разгледан от съвета на директорите на болницата и е съгласуван с Министерството на здравеопазването, коментира той.
Става дума за експлантация на костна и сухожилна тъкан, а не на органи, допълва Христов. Отговорно твърдя, че в Центъра по съдебна медицина не е извършена нито една незаконна експлантация, заявява главният административен лекар на центъра.
Вътрешният министър Румен Петков и главният секретар на МВР Валентин Петров ще бъдат разпитани по делото за изтичане на информация и злоупотреба със служебно положение срещу заместник-директора на ГДБОП Иван Иванов, съобщава "Сега".
"Монитор" твърди, че промените в правителството са били решени на тайна среща между лидерите на управляващата коалиция Станишев, Сакскобургготски и Доган. Според вестника за смяна са министрите Веселин Близнаков, Нихат Кабил и Радослав Гайдарски.
"Президентът трябва да е по-твърд към кабинета", казва пред "Труд" кметът на Благоевград Костадин Паскалев. "Необходима е нова политика в сферата на образованието, в здравеопазването, грижата за доходите на хората в неравностойно положение", отбелязва той.
"Терем" остава държавен", обяснява пред "Труд" инж. Мариян Йовчев, изп. директор на военния холдинг. Холдингът има важни функции за отбраната, ще се продават само дялове от дъщерните дружества, отбелязва той.
"Сделката за ТЕЦ "Бобов дол" ще е успешна, ако гарантира бъдещето й", казва пред "Класа" изп. директор на Агенцията за приватизация Тодор Николов. Трябва да имаме и достатъчно гаранции, че българските въгледобивни компании ще продължат да бъдат основен доставчик на въглища за централата, посочва той.
Европейската комисия планира да инсталира суперкомпютър, чрез който за първи път ще стане възможно да се събират глобите на шофьори, извършили нарушения в чужбина, информира от първа страница "24 часа".
Веднъж засечен от радар или пътен полицай, регистрационният номер на колата ще бъде подаван към този компютър, който ще има достъп до националните мрежи на страните-членки и ще разпознава името и адреса на собственика. Проектът за новата директива е бил представен вчера в Брюксел от транспортния комисар Жак Баро
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!