През 1992 г. бе изразeно становището, че някои от реакторите на АЕЦ "Козлодуй" не могат да бъдат модернизирани при разходи, които можем да си позволим, но 10 години по-късно ние имаме някои нови технически характеристики, заяви министър Ковачев. В България хората са разтревожени, че дори закриването на първите два реактора ще доведе до недостиг на електроенергия и до по-високи цени, посочи водещата Ралица Василева. По този повод Ковачев обясни, че със сигурност мярката ще има икономически последствия, но се прави всичко възможно, за да се осигури нормално енергоснабдяване на страната. В краткия репортаж се посочва още, че Козлодуй е единствената работеща АЕЦ в България и решението да се затворят 4-те реактора предизвика недоволство и страх, че България може да загуби позицията си на водещ енергиен доставчик на Балканите.
Въпросът за спиране на някои реактори в АЕЦ "Козлодуй" не е частен въпрос, а въпрос на цялостното развитие на енергийната инфраструктура в региона, заяви Ковачев в интервю и за Би Би Си. "България не може да бъде единственият губещ в региона. Ние разглеждаме въпроса за спирането на някои от реакторите в атомната ни електроцентрала в контекста на обща стратегия, в контекста на преговорния процес, в контекста на общите интереси на Европейския съюз", допълни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!