К отировките на петрола спаднаха под прага от 139 долара за барел в следобедната европейска търговия заради разсейване на опасенията за урагана Берта в Атлантическия океан и поевтиняването на петролните продукти, предаде Ройтерс.
В европейската електронна сесия на Нюйоркската търговска борса американският лек суров петрол с доставка през август понижи цената си с 2,69 долара до 138,68 долара за барел - най-ниската стойност от 26 юни.
Лондонският сорт Брент с доставка през август поевтиня с 2,27 долара до 139,60 долара за барел.
Средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) вчера се понижи с 1,69 долара до 138,44 долара за барел, предадоха информационните агенции като се позовават на петролния картел.
В края на миналата седмица един барел петрол на ОПЕК се търгуваше за 140,13 долара.
За определяне на цената на петрола на ОПЕК се използва т. н. петролна кошница, включваща 13 основни сорта петрол за износ на страните членки на картела.
Цената на барел петрол се определя чрез извеждане на средна аритметична величина от котировките към момента на закриване на търговията с всички сортове от "кошницата" на ОПЕК предходния работен ден.
В същото време основните индекси на европейските фондови борси се понижиха чувствително днес.
Водещият индекс на Франкфуртската фондова борса DAX изгуби 1,28%, индексът CAC 40 на Парижката фондова борса - с 1,97%, а индексът на Лондонската фондова борса FTSE-100 отстъпи с 1,20%.
Растежът в еврозоната се очертава много "по-лош" през второто тримесечие в сравнение с първото и има риск да бъде под прогнозите за втората половина на годината, предупредиха президентът на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер и еврокомисарят за икономическите и валутните въпроси Хоакин Алмуния. Еврогрупата обединява финансовите министри на страните от еврозоната.
Инфлацията с годишно натрупване в 15-те страни от еврозоната достигна рекордните 4% през юни - най-бързото темпо на растеж на цените за 16-те години на поддържане на рекорди за всяка страна.
Това забавя растежа и ощетява икономиката, тъй като потребителите се въздържат от големи покупки и плащат повече за хранителни стоки и транспорт.
Алмуния предупреди работодателите и служителите да внимават, за да не се стигне до влошаване на ситуацията, като допускат големи увеличения на заплащането или "вторични ефекти", които биха извадили инфлацията извън контрол.
Днес финансовите министрина 27-те от ЕС, сред които е и българският министър Пламен Орешарски, обсъждат начините за справяне със скъпия петрол и засилването на
прозрачността на финансовите пазари.