200 хектара гори, собственост на местни и прогонени сърби, изгоряха в община Исток в Косово тази неделя. В опасност са още 400 хектара, защото пожарът се разпространява много бързо.
Застрашени са и сръбските села Осояне, Тучеп, Благача и Поляне, пише сръбският вестник "Вечерне новости".
Сърбите в района са в паника и много от тях вече са натоварили нещата си в ремаркетата на тракторите и в камиони.
Пожарникарите от Исток, към които едва няколко часа по-късно се присъединиха колегите им от Призрен и Печ, не са в състояние бързо да обуздаят огнената стихия.
По този повод Координационният център за Косово издаде съобщение, в което се казва, че поради непрофесионалната и несвоевременна намеса на пожарникарите от Исток пожарът се е разпространил от Тучеп. Той би могъл да продължи поне още два дни и да унищожи още 400 хектара гори.
Когато за кратко време се повтори едно и също нещо, е сигурно, че става въпрос за умишлено предизвикан пожар, чиято цел е да сплаши и прогони сърбите от Косово, се казва в съобщението.
Косово спусна бариерата пред македонските петролни продукти
Колони от цистерни шест дни чакат между Македония и Косово потвърждение за качествените стандарти на петролните продукти, които превозват, разказва македонският "Утрински вестник".
Твърди се, че косовската страна без никакви предупреждения е въвела нови екологични критерии.
Според източници от петролната рафинерия ОКТА проблемът има политически контекст. Провинцията преднамерено предприема тази стъпка в момент, когато се решава нейния статут и когато се провеждаше енергийната среща на върха в Охрид, смятат те.
Според ОКТА новите стандарти за качество, въведени от Косово, съществуват само в една или две европейски страни, което допълнително подсилва подозренията за мотивите на тази стъпка и потвърждава, че проблемът сериозно ще повлияе на бизнеса с петролни продукти с Косово и търговския баланс на Македония.
Проблемът с износа на петролни продукти за областта може сериозно да се отрази на търговията на Македония, като се има предвид че единствено с Косово тя имаше положителен търговски баланс и то най-вече благодарение на износа на петролни продукти.
Рафинерията ОКТА изнася 1/3 от производството си на косовския пазар, от което годишно реализира 130 млн. долара приходи.
Мините в Косово крият около 12 млрд. т въглища,
което преизчислено възлиза на 500 млрд. долара. Това сочи изследване на експерти от Минно-геоложкия факултет в Белград и фирма "Текон кънсалтънг", представени неотдавна на симпозиума "Косово - чии са ресурсите", пише междувременно сръбският вестник "Данас".
"В областта се намират 76% от общите залежи на лигнитни въглища в Сърбия. Макар и с ниско качество, въглищата в косовския басейн са много подходящи за експлоатация, тъй като не само са разкрити големи залежи, но и се намират на малка дълбочина", казва Станимир Путник от Минно-геоложкия факултет.
Според професор Радомир Симич в Косово се намират най-големите залежи на лигнитни въглища в Европа. Той посочва, че при досегашната експлоатация са използвани само 2% от тях.
Симич допълва, че провинцията е богата и на други минерални суровини, а и водният потенциал не е за подценяване, за което говори фактът, че сръбската енергийна компания десетилетия наред инвестираше в развитието на електроенергетиката.
Явно, че с този енергиен потенциал вече няма да разполага Сърбия,
а някоя чужда мултинационална компания, която участва в обявения от ЮНМИК търг за изграждане на ново топлоцентрала в Косово.
Според сръбски енергийни експерти чужденците ще инвестират в изграждането на ТЕЦ "Косово С", защото целта им е да произвеждат ток за износ.
Тези данни се основават на оценките, че потребителите в Косово не могат да потребяват повече от 4 млрд. кВтч ток годишно, а капацитетът на "Косово С" е около 13 млрд. кВтч.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!